Bieg Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

Wystartuj w 6. edycji Biegu Pamięci Sybiru!

Podobnie jak w roku ubiegłym, przygotowaliśmy dla Was trzy odsłony: bieg w Białymstoku, we Wrocławiu oraz bieg wirtualny.

Bieg w Białymstoku odbędzie się 10.02.2024 r. Start i meta zlokalizowane będą w lesie Turczyńskim. Z kolei we Wrocławiu wystartujemy w lesie Osobowickim, 17.02.2024 r.

Do biegu wirtualnego można dołączyć między 10 a 29 lutego 2024 roku. Ta formuła pozwala uczestniczyć w Biegu Pamięci Sybiru niezależnie od tego, w jakim miejscu na ziemi jesteśmy. Wystarczy zarejestrować się i przebiec lub przejść przynajmniej 5 km, aby nasze kilometry zostały doliczone do ogólnej puli.

Jak co roku na trasie biegów stacjonarnych znajdą się nastrojowe aranżacje, które tak bardzo cenią i co roku chwalą uczestnicy wydarzenia.

Przygotowujemy także wyjątkowy – jak zawsze – medal, który zaprezentuje kolejny eksponat ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru. Na mecie będziecie mogli wygrawerować na nim swoje imię i nazwisko.

Bardzo zachęcamy, aby zapisując się na bieg stacjonarny lub wirtualny, wziąć udział w akcji Biegnę dla Sybiraka. W formularzu zgłoszeniowym możecie podać personalia Sybiraka lub Sybiraczki (albo sybirackiej rodziny), dla których pobiegniecie. Może to być ktoś Wam bliski, znajomy albo osoba wybrana z zaproponowanej przez nas listy.

Wybrane imię i nazwisko Sybiraka lub Sybiraczki znajdzie się na Waszym numerze startowym. Więcej informacji o akcji znajdziecie na stronie www.biegpamiecisybiru.pl/biegne-dla-sybiraka.

Z tej możliwości co roku korzysta wielu potomków Sybiraków i Sybiraczek, którzy biegną, aby oddać szacunek i sprawić radość swoim dziadkom i babciom, prababciom i pradziadkom, albo uczcić pamięć tych, którzy już odeszli.

Na bieg stacjonarny w Białymstoku i we Wrocławiu oraz bieg wirtualny można się już rejestrować na stronie: www.biegpamiecisybiru.pl/rejestracja.

10 lutego 1940 roku Sowieci przeprowadzili pierwszą z czterech wielkich deportacji, podczas których wywieźli na Sybir setki tysięcy obywateli polskich. Chcąc uczcić ofiary deportacji i pielęgnować pamięć o nich, wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizujemy każdego roku Bieg Pamięci Sybiru.

Pierwsza i druga edycja Biegu zgromadziła łącznie blisko 1800 osób. W 2019 roku przebiegliśmy pięciokilometrową trasę w białostockim Lesie Pietrasze. Rok później wydarzenie składało się z dwóch części – Biegu Dziennego i Biegu Nocnego. Start pierwszego z nich miał miejsce w sercu stolicy Podlasia – przy Pałacu Branickich. Kilka godzin później przenieśliśmy się na znane z poprzedniej edycji leśne ścieżki. Za każdym razem trasa biegu była wzbogacona o historyczne rekonstrukcje i instalacje artystyczne, dzięki którym udział w wydarzeniu pozostawiał niepowtarzalne wrażenia.

Trzecia edycja Biegu Pamięci Sybiru odbyła się w 2021 roku, w czasie ogólnoświatowej pandemii. Przybrała więc formę wirtualnego i międzynarodowego wydarzenia, w którym wzięło udział 1500 osób z wielu krajów. Tym razem nie było wspólnego startu, a każdy uczestnik w dowolnym czasie i miejscu mógł przebiec lub przejść minimum 5 kilometrów. Razem pokonaliśmy prawie 43 000 kilometrów.

2023 ROK – 5. BIEG PAMIĘCI SYBIRU

Bieg Pamięci Sybiru w 2023 roku był wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii tego przedsięwzięcia bieg stacjonarny odbył się także w innym niż Białystok mieście. Wybrany został Wrocław, który po II wojnie światowej stał się schronieniem dla tysięcy niegdysiejszych mieszkańców wschodnich terenów byłej II Rzeczpospolitej, które Polska utraciła na rzecz Związku Sowieckiego. Wśród nich – wielu Sybiraków i Sybiraczek, którzy do dziś tworzą tam prężnie działające środowisko.

301 biegaczek i biegaczy z Dolnego Śląska przebiegło 5 km przez wrocławski Las Osobowicki. W białostockiej odsłonie wzięło udział ponad 800 amatorów i amatorek sportu. Impreza odbyła się w Lesie Turczyńskim.

Otwierając Bieg w Białymstoku, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński zwrócił uwagę na datę: „Jest 11 lutego. Tego dnia 83 lata temu pociągi były już w drodze na wschód…”.

Tuż przed startem uczestnicy imprezy uczcili minutą ciszy zmarłego 8 lutego Tadeusza Chwiedzia, Sybiraka, wieloletniego prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków oraz prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku.

Wzruszenia nie ukrywali obecni na biegu Sybiracy: „To chwalebna inicjatywa, uczczenie pamięci nas wszystkich, którzy byliśmy wywiezieni. I to bardzo ciekawy sposób przekazania informacji i utrwalenia historii” – mówiła Jolanta  Hryniewicka, w dniu biegu w roli sekretarza Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku, dziś pełniąca już rolę Prezesa Oddziału.

Jak co roku na biegaczy i biegaczki czekały w lesie aranżacje (z użyciem światła i dźwięku) przygotowane przez pracowników Muzeum Pamięci Sybiru. W 2023 roku wzbogacone zostały o instalację artystyczną: w środku lasu zaprezentowaliśmy projekt „Ślad Pamięciowy” autorstwa prof. Izabeli Łapińskiej. Biegacze powracający na linię mety podkreślali, jak silne wrażenie robiły na nich oświetlenie i pokazywane obrazy.

Dzięki trwającemu blisko trzy tygodnie wirtualnemu biegowi w 2023 roku dołączyło do nas 428 osób! 40 z nich biegło poza granicami Polski. Najwięcej osób na terenie Wielkiej Brytanii (16), Nowej Zelandii (9) i Stanów Zjednoczonych (8). Pakiety startowe trafiły także do Belgii, Francji, Niemiec, Białorusi i Litwy.

Fanpage: www.facebook.com/biegpamiecisybiru

Strona www: www.biegpamiecisybiru.pl

Partner:

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep