Bieg Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

UPAMIĘTNIENIE OFIAR REPRESJI

Bieg Pamięci Sybiru, organizowany od sześciu lat przez Muzeum Pamięci Sybiru i Fundację Białystok Biega, jest inicjatywą łączącą amatorski sport i upamiętnienie ofiar trwających przez kilka wieków rosyjskich, a potem sowieckich represji wobec obywateli Rzeczpospolitej.

Wydarzenie odbywa się zawsze w lutym, aby przypominać o pierwszej masowej deportacji przeprowadzonej 10 lutego 1940 roku na okupowanych przez Sowietów wschodnich terytoriach byłej II RP.

RÓŻNE FORMUŁY

Bieg Pamięci Sybiru to bieg po terenie leśnym, który odbywa się po zmroku. Wydarzenie organizowane jest w Białymstoku, ale ma też swoją odsłonę we Wrocławiu. Ci, którzy nie mogą stanąć na starcie, mogą uczestniczyć wirtualnie. 

Za każdym razem trasa, zarówno biegu we Białymstoku, jak i we Wrocławiu, jest wzbogacona o historyczne rekonstrukcje i instalacje artystyczne, dzięki którym udział w wydarzeniu pozostawia niepowtarzalne wrażenia.

Wirtualne wyzwanie trwa około miesiąca i może wziąć w nim udział każdy, z dowolnego miejsca na ziemi – wystarczy zarejestrować się na stronie i pokonać jednorazowo przynajmniej 5 km odcinek.

Uczestnicy i uczestniczki zarówno stacjonarnej, jak i wirtualnej odsłony wydarzenia otrzymują pakiety biegacza oraz – co roku inne – pamiątkowe medale. Od 2022 roku medale Biegu Pamięci Sybiru przybliżają eksponaty z Muzeum Pamięci Sybiru.

W Biegu Pamięci Sybiru mogą wziąć udział nie tylko sportowcy, ale też wszyscy zainteresowani historią oraz osoby, które chcą dedykować swój udział np. Sybirakowi ze swojej rodziny. 

POPRZEDNIE EDYCJE

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep