Bieg Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

10 lutego 1940 roku Sowieci przeprowadzili pierwszą z czterech wielkich deportacji, podczas których wywieźli na Sybir setki tysięcy obywateli polskich. Chcąc uczcić ofiary deportacji i pielęgnować pamięć o nich, wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizujemy każdego roku Bieg Pamięci Sybiru.

Pierwsza i druga edycja Biegu zgromadziła łącznie blisko 1800 osób. W 2019 roku przebiegliśmy pięciokilometrową trasę w białostockim Lesie Pietrasze. Rok później wydarzenie składało się z dwóch części – Biegu Dziennego i Biegu Nocnego. Start pierwszego z nich miał miejsce w sercu stolicy Podlasia – przy Pałacu Branickich. Kilka godzin później przenieśliśmy się na znane z poprzedniej edycji leśne ścieżki. Za każdym razem trasa biegu była wzbogacona o historyczne rekonstrukcje i instalacje artystyczne, dzięki którym udział w wydarzeniu pozostawiał niepowtarzalne wrażenia.

Trzecia edycja Biegu Pamięci Sybiru odbyła się w 2021 roku, w czasie ogólnoświatowej pandemii. Przybrała więc formę wirtualnego i międzynarodowego wydarzenia, w którym wzięło udział 1500 osób z wielu krajów. Tym razem nie było wspólnego startu, a każdy uczestnik w dowolnym czasie i miejscu mógł przebiec lub przejść minimum 5 kilometrów. Razem pokonaliśmy prawie 43 000 kilometrów.

4. BIEG PAMIĘCI SYBIRU

W czwartej edycji Biegu Pamięci Sybiru wzięło udział ponad 550 biegaczy i biegaczek. Przebiegli dystans 5 kilometrów.

Bieg Pamięci Sybiru wpisał się już trwale w kalendarz amatorów biegania nie tylko z Białegostoku. – Dla tego biegu zrezygnowałem z innego, który odbywał się dzisiaj na warszawskiej Chomiczówce – powiedział pan Mirosław. – W zeszłym roku brałem udział w Biegu Pamięci Sybiru wirtualnie, dzisiaj postanowiłem przyjechać na bieg stacjonarny – dodał.

Niektórzy w Biegu Pamięci Sybiru uczestniczyli po raz pierwszy, tak jak pani Grażyna: – Mam nadzieję, że dam radę, to mój pierwszy bieg – mówiła przed startem. Swoim udziałem zamierzała uczcić pamięć swojej mamy i teściowej – obie były Sybiraczkami. Pani Wioleta biegła po raz drugi. Na jej numerze startowym widniały personalia Hanny Świderskiej. – Wybrałam ją z listy przygotowanej przez Muzeum – mówiła, rozgrzewając się przed startem. Z tej samej możliwości skorzystała pani Aneta, na której numerze startowym znalazł się napis „Biegnę dla Sybiraczki Franciszki Wandałowskiej”. Pamięć tej samej osoby swoim biegiem uhonorował pan Radosław. Ksiądz Adam z białostockiej parafii Świętego Ducha świadomie postanowił przebyć bieg w sutannie: – Założyłem ją celowo, chciałem uczcić pamięć osób duchownych, które także trafiały na Sybir. Ostatnio dużo o tym czytam – tłumaczył. To jego drugi bieg, chociaż w zeszłym roku uczestniczył w innych okolicznościach: – Rok temu dystans 5 km przebiegliśmy z wychowankami domu poprawczego na terenie placówki.

4. Bieg Pamięci Sybiru odbywał się w Lesie Solnickim, start i metę umiejscowiono na dużej polanie u zbiegu ulic Ciołkowskiego i Filipowicza. Wielu biegaczy przyjechało tu z rodzinami, panowała bardzo przyjazna atmosfera. Obecni byli także przedstawiciele środowiska sybirackiego. Przed startem pierwszej z „fal” biegaczy zwrócił się do nich prezes białostockiego Oddziału Związku Sybiraków, Tadeusz Chwiedź: – Cieszy nas, Sybiraków, to, że aż tak wiele osób tu przybyło. Naród, który nie zna swojej przeszłości, traci swoją tożsamość, przestaje istnieć. Wasza tu obecność świadczy, że pamiętacie o przeszłości, o tych wszystkich, którzy doznali niewyobrażalnych cierpień. Tym udziałem w Biegu dajecie dowód pamięci i patriotyzmu. Zdrowia i pomyślnego biegu! – zakończył. Poruszenia nie ukrywała pani Janina Rutkowska, założycielka i honorowa członkini Wspólnoty Wnuków Sybiraków: – Jestem na Biegu po raz pierwszy, jestem zachwycona. To wspaniały sposób, by dotrzeć do młodych ludzi!

Na trasie biegu przez Las Solnicki pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru zaaranżowali cztery świetlne instalacje – jedna z nich przywoływała na myśl kolejowe podkłady, inna światła lokomotywy. Na jednym z ostatnich odcinków, pod górkę, na biegaczy czekała aranżacja z dwóch rzędów czerwonych światełek. – Jak pięknie! – słyszeliśmy od uczestników biegu.

Fanpage: www.facebook.com/biegpamiecisybiru

Strona www: www.biegpamiecisybiru.pl

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep