Wystawa czasowa - Muzeum Pamięci Sybiru

Wystawa czasowa

Obecnie w Muzeum Pamięci Sybiru prezentowana jest wystawa czasowa „Tylko ból jest mój”. Będzie ją można oglądać od 01.12.2023 r. do 28.042024 r.

Przejdź do treści
Wystawa czasowa

„Tylko ból jest mój” to ekspozycja czasowa przygotowana przez kobiety – o kobietach. O tym, jak wyglądał ich Sybir i jak one go zapamiętały. Wystawa ma za zadanie pobudzać do refleksji nad pytaniami: Co znaczyło być kobietą na Sybirze? Jakie trudności spadały na kobiety, które znalazły się w sytuacji granicznej? Jakie przeżycia łączą je z ofiarami współczesnych konfliktów?

Kuratorki – dr Karolina Mosiej-Zambrano, Katarzyna Śliwowska i Magdalena Zięckowska-Tuchlińska – chciały przede wszystkim podkreślić wagę kobiecego doświadczenia, oddać głos kobietom.

Przy przygotowywaniu wystawy zaprosiły do współpracy przedstawicielki białostockich Sybiraczek. Panie: Teresa Borowska, Jolanta Hryniewicka, Wanda Kościuczuk, Janina Rutkowska i Barbara Sokólska przyjęły role Ambasadorek wystawy. Dzieliły się z twórczyniami wystawy swoimi doświadczeniami i refleksjami. Spotkały się także z artystką, Edytą Urwanowicz, która przekształciła świadectwa kobiet – zebrane przez kuratorki – w cykl poruszających prac malarskich.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny po uprzednim pobraniu wejściówki w kasie Muzeum Pamięci Sybiru.

Wystawę można oglądać od 1 grudnia 2023 r. do 28 kwietnia 2024 r.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep