Kwiecień w Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

30 marca 2023

Kwiecień w Muzeum Pamięci Sybiru

Kwiecień w Muzeum Pamięci Sybiru to kolejna odsłona cyklu Eksponatu Miesiąca oraz dwudniowa konferencja na temat najistotniejszych zagadnień dotyczących wielowiekowych stosunków polsko-syberyjskich. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń.

Przejdź do treści

Kwietniowy Eksponat Miesiąca

Kwiecień to w Polsce miesiąc szczególnej pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Właśnie w kwietniu 1940 roku Sowieci rozpoczęli egzekucje polskich więźniów i jeńców. W sumie zamordowali prawie 22 tys. obywateli polskich przetrzymywanych w więzieniach i obozach specjalnych NKWD. Zbrodnia ta dotknęła również rodzinę Niwińskich, których pamiątki prezentujemy jako kwietniowy Eksponat Miesiąca.

Prezentacja odbędzie się 13.04.2023 r., godz. 10:00 w Muzeum Pamięci Sybiru.

Wstęp wolny.

„Syberia i Polska – miejsca wspólne w literaturze i historii” – konferencja w Muzeum Pamięci Sybiru

Konferencja pod tytułem „Syberia i Polska – miejsca wspólne w literaturze i historii” odbędzie się w Muzeum Pamięci Sybiru w dniach 20-21 kwietnia 2023 r. Organizatorzy wydarzenia stawiają sobie za cel analizę najistotniejszych zagadnień dotyczących wielowiekowych stosunków polsko-syberyjskich. Będą to m.in. paralele literackie, związki Polski i Syberii w malarstwie i muzyce, obraz Syberii w egodokumentach, mit Sybiru i zesłańca czy wreszcie kultura i społeczeństwo polskie na Syberii – czasopiśmiennictwo, działania polskich badaczy, problemy adaptacji i identyfikacji syberyjskich Polaków.

W konferencji wezmą udział członkowie tzw. Komisji Syberyjskiej z prof. Zbigniewem Wójcikiem na czele. Każdego dnia wykład wprowadzający poprowadzi uznany badacz tematyki syberyjskiej. Referaty wygłoszą naukowcy z uniwersytetów całej Polski, a także przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk i muzeów – w tym Muzeum Pamięci Sybiru.

Konferencję organizują Muzeum Pamięci Sybiru, Centrum Mieroszewskiego oraz Studenckie Koło Naukowe Dialogu i Współpracy ze Wschodem działające przy Katedrze Rusycystyki na Wydziale Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowy program: https://sybir.bialystok.pl/konferencja-syberia-polska/

Wstęp wolny.

Niedzielne zwiedzanie z przewodnikiem

W kwietniu kontynuujemy akcję, która w marcu spotkała się z dużym odzewem ze strony publiczności. W każdą niedzielę (poza Wielkanocą) o godzinie 9.45 pracownik Muzeum Pamięci Sybiru z uprawnieniami przewodnickimi oprowadzi gości po wystawie stałej.

Bilety kosztują 35 złotych (normalny) i 30 złotych (ulgowy). Rezerwacja i zakup biletu dostępne są drogą telefoniczną, mailową  (+48 85 672 36 00, e-mail: bilety@sybir.bialystok.pl), osobiście w kasie Muzeum oraz przez naszą stronę internetową: TUTAJ KUPISZ BILET

Wstęp wolny – od kwietnia w środę

Od 1 kwietnia zmieniamy dzień, w którym można bezpłatnie zwiedzać wystawę stałą Muzeum Pamięci Sybiru, będzie to odtąd środa.

Wstęp na ekspozycję będzie możliwy po odebraniu w kasie Muzeum przy ul. Węglowej 1 w Białymstoku bezpłatnej wejściówki – wcześniejsza rezerwacja biletu nie jest możliwa. W bezpłatną środę nie ma też możliwości zwiedzenia wystawy stałej z przewodnikiem.

Brak opłaty dotyczy jedynie biletu wstępu na zwiedzanie wystawy stałej. Wszystkie pozostałe usługi, w tym wypożyczenie audioprzewodnika lub tabletu z aplikacją przewodnika multimedialnego są płatne i kosztują odpowiednio 10 zł i 20 zł.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep