Już 20-21 kwietnia konferencja "Syberia i Polska..." - Muzeum Pamięci Sybiru

18 kwietnia 2023

Już 20-21 kwietnia konferencja „Syberia i Polska…”

W dniach 20-21 kwietnia w Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się konferencja naukowa „Syberia i Polska – miejsca wspólne w literaturze i historii”.

Przejdź do treści

Organizatorzy konferencji stawiają sobie za cel analizę najistotniejszych zagadnień dotyczących wielowiekowych stosunków polsko-syberyjskich. Będą to m.in. paralele literackie, związki Polski i Syberii w malarstwie i muzyce, obraz Syberii w egodokumentach, mit Sybiru i zesłańca czy wreszcie kultura i społeczeństwo polskie na Syberii – czasopiśmiennictwo, działania polskich badaczy, problemy adaptacji i identyfikacji syberyjskich Polaków.

Konferencję organizują Centrum Mieroszewskiego, Muzeum Pamięci Sybiru oraz Studenckie Koło Naukowe Dialogu i Współpracy ze Wschodem działające przy Katedrze Rusycystyki (na Wydziale Lingwistyki Stosowanej) Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem naukowym Interdyscyplinarnej Komisji Badań nad Historią Syberii PAN oraz medialnym patronatem portalu Świat Sybiru (www.swiatsybiru.pl).

W konferencji wezmą udział członkowie tzw. Komisji Syberyjskiej z prof. Zbigniewem Wójcikiem na czele. Każdego dnia wykład wprowadzający poprowadzi uznany badacz tematyki syberyjskiej. Referaty wygłoszą naukowcy z uniwersytetów całej Polski, a także przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk i muzeów – w tym Muzeum Pamięci Sybiru.

Oto program konferencji:

 

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep