Finisaż wystawy czasowej „Tylko ból jest mój” - Muzeum Pamięci Sybiru

3 kwietnia 2024

Finisaż wystawy czasowej „Tylko ból jest mój”

Oprowadzanie kuratorskie, pokaz filmu i dodatkowa wystawa powstałych podczas warsztatów z artystą Pawłem Matyszewskim prac – 26 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się finisaż wystawy czasowej “Tylko ból jest mój”.

Przejdź do treści

W grudniu 2023 roku otworzyliśmy naszą pierwszą wystawę czasową „Tylko ból jest mój”. Ekspozycja opowiada o sybirackich doświadczeniach kobiet, porusza tematykę dotyczącą codziennych trudów na zesłaniu, mówi też o emocjach. Składają się na nią prace plastyczne na płótnach artystki Edyty Urwanowicz, które powstały na podstawie świadectw sybiraczek.

Wystawa ma pobudzać do refleksji nad pytaniami: Co znaczyło być kobietą na Sybirze? Jakie trudności spadały na kobiety, które znalazły się w sytuacji granicznej? Jakie przeżycia łączą je z ofiarami współczesnych konfliktów? Jej kuratorki: Karolina Mosiej-Zambrano, Katarzyna Śliwowska i Magdalena Zięckowska-Tuchlińska, dążyły do ukazania uniwersalności sybirackiego losu kobiet, dlatego ekspozycja obejmuje także relacje z innych obszarów dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

Zapraszamy na finisaż! 

Kwiecień jest ostatnim miesiącem, w trakcie którego można obejrzeć ekspozycję. Finisaż wystawy odbędzie się 26 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00 przy ul. Węglowej 1 w Białymstoku.

Podczas wydarzenia, oprócz oprowadzania kuratorskiego, będzie można obejrzeć film, który jest zbiorem materiałów dotyczących zarówno powstawania wystawy, jak również samej ekspozycji i towarzyszących jej wydarzeń dodatkowych.

Ponadto, w trakcie finisażu zaplanowana jest prezentacja prac przygotowanych przez uczestników i uczestniczki towarzyszących ekspozycji warsztatów, prowadzonych przez artystę Pawła Matyszewskiego. Prace będzie można oglądać do niedzieli (28.04). Więcej o warsztatach przeczytacie TUTAJ.

Wydarzenie będzie również okazją do rozmowy z ambasadorkami wystawy – Sybiraczkami Teresą Borowską, Jolantą Hryniewicką, Wandą Kościuczuk, Janiną Rutkowską i Barbarą Sokólską.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Zachęcamy też do zakupu katalogu: www.sklep-sybir.pl/produkt/tylko-bol-jest-moj-katalog-wystawy-czasowej/

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep