Akademia Muzeum. Nasze propozycje dla najmłodszych uczniów - Muzeum Pamięci Sybiru

28 września 2023

Akademia Muzeum. Nasze propozycje dla najmłodszych uczniów

27 września grupa nauczycielek nauczania początkowego wzięła udział w pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniu z cyklu „Akademia Muzeum dla nauczycieli”.

Przejdź do treści

Nasi muzealni edukatorzy, Agnieszka Glińska i Krzysztof Kulling, przedstawili nauczycielkom propozycje zajęć i ścieżek zwiedzania przygotowane dla uczniów klas I-III.

– Chcemy pokazać nauczycielom, że nasz oferta jest dostosowana do potrzeb i poziomu poznawczego najmłodszych uczniów – mówiła jeszcze przed spotkaniem Agnieszka Glińska. – W ten sposób wychodzimy naprzeciw pojawiającym się czasem obawom, że tematyka poruszana przez nasze muzeum jest za poważna dla dzieci.

– Pokazujemy, że Sybir to nie tylko wojna i zimno. To także bogactwo syberyjskiej przyrody i kultury tamtejszych ludów – mówiła już w czasie „Akademii”.

– W tematykę Sybiru wchodzimy łagodnie, pośrednio – tłumaczył Krzysztof Kulling. – Na zajęciach zaczynamy od rozmowy o symbolach narodowych, o tym, co wisi w klasie nad tablicą. I czy zawsze było tak, że można je było swobodnie prezentować.

– Gdy mówimy o wojnie, odpowiednio dobieramy słownictwo, jest ono uproszczone – mówiła Agnieszka Glińska, dodając: – Sami Państwo wiecie, ze swojego doświadczenia, że nie da się dzieci trzymać w informacyjnej bańce. One o wojnie słyszały, chociażby w kontekście Ukrainy, chcą o tym rozmawiać – mówiła. Jej słowa potwierdziła reakcja zebranych.

W ramach spotkania nauczycielki nie tylko wysłuchały informacji na temat poszczególnych warsztatów i ścieżek zwiedzania, ale także zapoznały się z pomocami dydaktycznymi wykorzystywanymi w trakcie zajęć. Szczególne zainteresowanie wzbudziły gogle VR. „O, jaki wielki niedźwiedź!”, „Czy to świstak?” – takie okrzyki słychać było, gdy paniom zaprezentowano syberyjską przyrodę.

Kolejnymi punktami programu były odwiedziny w salach edukacyjnych oraz zwiedzanie wystawy stałej. Prowadząc nauczycielki przez ekspozycję, muzealna edukatorka zwracała uwagę na elementy, które w czasie zwiedzania z najmłodszymi stanowią punkty wyjścia do rozmowy z dziećmi.

Pełną ofertę edukacyjną Muzeum Pamięci Sybiru oraz formularz zapisów na zajęcia znaleźć można pod linkiem: https://sybir.bialystok.pl/edukacja/

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep