Zostań wolontariuszem w Muzeum Pamięci Sybiru! - Muzeum Pamięci Sybiru

6 października 2023

Zostań wolontariuszem w Muzeum Pamięci Sybiru!

Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczyna nabór wolontariuszek i wolontariuszy. To wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się, jak pracuje się w instytucji kultury.

Przejdź do treści

O wolontariacie w Muzeum Pamięci Sybiru mówi Koordynatorka Wolontariatu, Agnieszka Glińska.

Muzeum Pamięci Sybiru ogłasza nabór wolontariuszek i wolontariuszy. Jakie zadania będą mogli realizować w ramach współpracy z Muzeum?

Agnieszka Glińska, koordynatorka wolontariatu w Muzeum Pamięci Sybiru: Potrzebujemy wolontariuszy, którzy będą działać przy wydarzeniach kulturalnych, takich jak Noc Muzeów, czy sportowych – to na przykład Bieg Pamięci Sybiru i rowerowy Peleton Pamięci – to część „akcyjna” wolontariatu, związana z konkretnymi wydarzeniami. Szukamy również kogoś, kto pomoże nam przy organizacji uroczystości państwowych, wydarzeń z udziałem Sybiraków.

Jakie działania wykonywaliby wolontariusze w takich sytuacjach?

Przy wydarzeniach wolontariusze zajmowaliby się sprawami organizacyjnymi, np. podczas Biegu Pamięci Sybiru byłoby to pakowanie i wydawanie pakietów, ale też obsługa techniczna punktów inscenizacyjnych czy samej trasy biegu.

Co możemy zaproponować osobom zainteresowanym wsparciem Muzeum także w codziennej działalności?

Szukamy chętnych do pomocy przy inwentaryzowaniu zbiorów, spisywanu i indeksowaniu nagrań z opowieściami Sybiraków. Zależy nam i na takich osobach, które chcą działać w terenie, i na tych, które są zainteresowane historią i chcą poszerzyć swoją wiedzę.

Czy jest możliwa współpraca zdalna?

Oczywiście! Zdalnie można pracować nad relacjami Sybiraków, wykonywać tłumaczenia i różne zadania edytorskie.

Czy od kandydatów na wolontariuszy wymagane jest jakieś wcześniejsze doświadczenie?

Nie trzeba mieć doświadczenia. Wszystkiego nauczymy na miejscu. Zapewnimy różnego rodzaju szkolenia i kursy dotyczące np. pracy z relacjami czy opracowania zbiorów.

Kto może zostać wolontariuszem?

Szukamy osób od 16. roku życia. Górnej granicy nie ma. Jeżeli tylko ktoś ma ochotę i czas na współpracę, to zapraszamy!

Jak będzie wyglądać proces rekrutacyjny?

Jeśli ktoś chce zostać naszym wolontariuszem, powinien wypełnić formularz rekrutacyjny na stronie Muzeum Pamięci Sybiru i poczekać na wiadomość od nas z zaproszeniem na rozmowę. Po rozmowie wysyłamy informację o wyniku rekrutacji i podpisujemy stosowne porozumienie. Wtedy można już zaczynać działać.

Czy na współpracę z Muzeum Pamięci Sybiru trzeba będzie poświęcić dużo czasu?

Nie mamy ustalonego minimum czy limitu czasu w tygodniu. Będziemy wdzięczni za każdą liczbę godzin, jakie ktoś jest w stanie nam poświęcić.

Proponujemy najpierw okres próbny na 3 miesiące. Chcemy, żeby osoba, która do nas przychodzi, zobaczyła, czy to jest miejsce dla niej, czy dobrze się tutaj czuje.

Co otrzymają wolontariusze w zamian za swoją pracę?

Na każdym etapie wolontariusz i wolontariuszka otrzymają od nas wsparcie i troskę oraz dużą dawkę wiedzy. Wolontariat daje możliwość poznania pracy w muzeum, w kulturze – od kuchni. Zapewniamy oczywiście ubezpieczenie.

Będzie można również bezpłatnie zwiedzić wystawę stałą czy wziąć udział w naszych biletowanych wydarzeniach. Chcemy też naszą społeczność wolontariacką zintegrować wewnętrznie, w tym celu będziemy organizować spotkania integracyjne.

Na koniec współpracy każdemu z wolontariuszy zaoferujemy zaświadczenie z liczbą przepracowanych godzin oraz referencje.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep