Zapraszamy na muzyczną podróż po Sybirze z Bartem Pałygą - Muzeum Pamięci Sybiru

8 stycznia 2024

Zapraszamy na muzyczną podróż po Sybirze z Bartem Pałygą

Kolejnym gościem Muzeum Pamięci Sybiru będzie multiinstrumentalista i wokalista Bart Pałyga, który tradycyjnego śpiewu gardłowego uczył się od mistrzów z dalekiej Tuwy.

Przejdź do treści

Wyjątkowo w piątek i o godzinie 17.00 – zapraszamy do naszej sali audiowizualnej na spotkanie z muzykiem Bartem Pałygą, multiinstrumentalistą, współtwórcą wielu projektów muzycznych, a co w kontekście naszego spotkania najważniejsze – prekursora śpiewu gardłowego w polskiej muzyce folkowej.

KLIKNIJ TUTAJ, aby kupić bilet na spotkanie „Dźwięki bezkresnego stepu”

Bartłomiej Pałyga gra na wielu instrumentach pochodzących z różnych obszarów kulturowych. Zaczynał karierę w zespole Yerba Mater, który wykonywał improwizowaną muzykę z Indii i Persji. W 2003 roku wygrał z tym zespołem Festiwal Nowa Tradycja organizowany przez Polskie Radio. Dziesięć lat później zdobył Grand Prix tegoż Festiwalu, tym razem z zespołem Cicha & Spółka. Dodatkowo został wyróżniony nagrodą indywidualną, czyli Złotymi Gęślami.

Wykonywał i nagrywał muzykę z takimi znanymi twórcami jak Maria Pomianowska, Gendos, Masala, Village Kollektiv, Karolina Cicha. Prowadził szereg warsztatów i programów.

Bart Pałyga jest muzycznym eksperymentatorem, wykonuje zarówno muzykę polską, jak i blisko- i dalekowschodnią. Gra m.in. na wiolonczeli, suce biłgorajskiej, kemancze, sarangi, telharpie, kobyzie, drumli oraz pochodzących z różnych tradycji fletach i bębnach. Jest prekursorem wykorzystania śpiewu gardłowego na polskiej scenie muzycznej. Trudnych technik tego muzykowania uczył się w Tuvie. Wśród jego muzycznych mentorów i nauczycieli są tacy mistrzowie jak słynna grupa Huun-Huur-Tu.

Zapraszamy w piątek 19 stycznia o godzinie 17.00 na spotkanie w Muzeum Pamięci Sybiru, na którym Bart Pałyga opowie o swoich muzycznych podróżach oraz tradycyjnych instrumentach i muzyce obszarów, które wiążą się z szeroko rozumianym Sybirem.

Bart Pałyga zaprezentuje instrumenty Tuwy (igyl, doszpuluur, chomys) oraz objaśni tradycyjne techniki śpiewu gardłowego: kargyraa, sygyt i chöömei. Na koniec wykona utwór skomponowany specjalnie na spotkanie w Muzeum Pamięci Sybiru.

Bilety w cenie 15 i 10 złotych do kupienia w kasach Muzeum oraz na naszej stronie internetowej.

KLIKNIJ TUTAJ, aby kupić bilet na spotkanie z Bartem Pałygą

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep