Muzeum dostępne - Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum dostępne

Chcemy aby przygotowane przez nas treści dotarły do jak najszerszej grupy odbiorców, dlatego przygotowaliśmy szereg rozwiązań wpływających na dostępność.

Przejdź do treści
Muzeum dostępne

Zapraszamy na wspólną wyprawę poprzez historyczne ziemie kresowe, bezmiar tajgi i kazachskich stepów. Poprowadzą nas wspomnienia zesłańców oraz niezliczone historie zamknięte w wyjątkowych przedmiotach należących do deportowanych Polaków.

DOSTĘPNOŚĆ DLA WSZYSTKICH

Pragniemy, by te opowieści dotarły do jak najszerszego grona zwiedzających, aby były powszechnie dostępne. Dlatego w Muzeum Pamięci Sybiru przygotowaliśmy m.in:

  • pętle indukcyjne (pętla przy kasie, 6 pętli na wystawie stałej, pętla w sali audiowizualnej),
  • naszyjne pętle indukcyjne, z których można skorzystać podczas oprowadzania z przewodnikiem,
  • audioprzewodniki z tłumaczem PJM oraz z audiodeskrypcją,
  • bezpłatne słuchawki wyciszające dla dzieci i dorosłych, z których można skorzystać podczas zwiedzania wystawy stałej (do wypożyczenia w kasie Muzeum),
  • modele eksponatów przygotowane w druku 3D,
  • makietę wystawy stałej.

Chętni i chętne mogą też skorzystać z wariantu oprowadzania z przewodnikiem posługującym się audiodeksrypcją.

Kontakt: p.kalisz@sybir.bialystok.pl.

Z kolei dla osób, które zapragną chwili wytchnienia dostępny jest pokój wyciszenia.

Udogodnienia związane z dostępnością wystawy to nie wszystko. Na czas zajęć, warsztatów, zwiedzania wystawy stałej lub czasowej lub podczas innych wydarzeń organizowanych w Muzeum Pamięci Sybiru, uczestnicy i uczestniczki mają możliwość bezpłatnego wypożyczenia słuchawek wyciszających.

CICHE ŚRODY W MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU

W Muzeum Pamięci Sybiru obowiązuje również „Cicha środa”. To inicjatywna przeznaczona dla osób w spektrum autyzmu, odbiorców i odbiorczyń wysoko wrażliwych oraz wszystkich, którzy poszukują w Muzeum spokoju. W każdą środę, od godz. 9:30 do godz. 17:00, czyli w godzinach otwarcia wystawy stałej, muzyka i multimedia na wystawie stałej są ściszone.

MUZEUM DOSTĘPNE ARCHITEKTONICZNIE

Zadbaliśmy również o dostępność architektoniczną. Zwiedzający z niepełnosprawnościami mają do dyspozycji dodatkowe miejsca parkingowe, dostosowane wejścia do budynku i na wystawę. W budynku (w tym na terenie wystawy stałej) windy uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnością. Istnieje także możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu dla osób z niepełnosprawnością ruchu, czyli balkoników i wózków.

Dysponujemy też znajdującym się w toalecie na parterze przewijakiem i dwoma różowymi skrzyneczkami (toaleta na parterze i pierwszym piętrze). Z kolei na klatkach schodowych znajdują się specjalne oznaczone nosze ewakuacyjne.

Co ważne, wszyscy nasi pracownicy są przeszkoleni z zakresu ewakuacji i w razie niebezpieczeństwa pomogą każdej osobie w opuszczeniu budynku i dotarciu na miejsce zbiórki.

Pies asystujący jest zawsze mile widziany.

Nad wszystkim czuwają pracownicy oraz koordynatorzy ds. niepełnosprawności. Niezbędne informacje i aktualności są przedstawione w specjalnej zakładce „Muzeum Dostępne” na naszej stronie internetowej, stworzonej zgodnie z zasadami WCAG 2.1.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Jako lider dostępności jesteśmy również otwarci na spotkania konsultacyjne – z chęcią podzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą.

Osoby zainteresowane tematem dostępności zapraszamy również do naszej grupy Koordynatorów i Koordynatorek dostępności – woj. podlaskie, którą można odnaleźć klikając w słowo GRUPA.

W razie jakichkolwiek pytań związanych z dostępnością prosimy o kontakt z koordynatorem ds. dostępności:

E-mail: k.mosiej@sybir.bialystok.pl

REKOMENDACJE

Muzeum Pamięci Sybiru otrzymało rekomendacje, jako miejsce zapewniające dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami. Wszystko za sprawą wsparcia i konsultacji niezawodnego Zespołu Fundacji Kultura bez Barier.

Zapraszamy do zapoznania się z działalnością Fundacji na stronie www.kulturabezbarier.org.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep