Zaduszki Sybirackie 2022 - Muzeum Pamięci Sybiru

27 października 2022

Zaduszki Sybirackie 2022

Po raz kolejny w Muzeum Pamięci Sybiru spotkaliśmy się na Zaduszkach Sybirackich. Wspominaliśmy zaprzyjaźnionych, bliskich nam Sybiraków, którzy odeszli w mijającym roku.

Przejdź do treści

Koniec października i początek listopada to szczególny czas. Czas pamięci o tych, którzy odeszli, refleksji o przemijaniu i życiu pomimo wszystko. „Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”…

We wtorek 25 października wspominaliśmy zaprzyjaźnionych, bliskich nam Sybiraków: rzeźbiarza Stanisława Kulona, białostoczanki – Danutę Roszkiewicz i Irenę Głowacką, Tamarę Kozłowską, zmarłą w Argentynie Zofię Dziedziejew, lotnika, autora książki „Znad Berezyny do Toronto” Jana Gasztolda i Hannę Świderską, która była deportowana z rodzicami z Białowieży, potem znalazła się z Armią Andersa w Londynie, studiowała historię, obroniła doktorat w Oxfordzie, pracowała w Bibliotece Brytyjskiej. Wspominaliśmy również najwybitniejszą w Polsce znawczynię dziejów XIX – wiecznej Rosji i stosunków polsko-rosyjskich – profesor Wiktorię Śliwowską.

Tadeusz Rufiński (brat cioteczny) wspominał Hannę Świderską jako ambitną uczennicę i studentkę, oddanego pracy naukowca i bardzo skromnego człowieka. Ewa Krysztofiec przedstawiła sylwetkę swojego stryja, Tadeusza Żendziana, dzieląc się przezabawną anegdotą o landrynkach przechowywanych na piecu.

Janina Rutkowska, założycielka Wspólnoty Wnuków Sybiraków, wspominała Irenę Głowacką. Pożegnała ją słowami: „Cześć Jej pamięci! Niech Dobry Bóg obdarzy Panią szczęśliwością wieczną. Spoczywaj w pokoju, Siostro Sybiraczko”. Prof. Adam Dobroński mówił o profesorze Irkuckiego Uniwersytetu Państwowego, wiceprezesie „Ogniwa”, aktywnym działaczu polonijnym w Rosji – Bolesławie Szostakowiczu.

Na spotkaniu obecni byli m.in. Tadeusz Chwiedź, Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku i Jerzy Bołtuć, Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku.

W klimat zaduszkowego wieczoru wprowadził nas Sensum Quartet w składzie: Paweł Piotr Polak – I skrzypce, Agnieszka Elżbieta Chłopeniuk – II skrzypce, Magdalena Szczebiot-Murawska – altówka, Iga Marta Ludkiewicz – wiolonczela. Uczestnicy spotkania usłyszeli w ich wykonaniu zarówno utwór klasyczny, jak i dwa tematy filmowe. Wieczór rozpoczęli od wysłuchania jednego z najpopularniejszych utworów muzyki poważnej XX wieku – „ Adagio” z kwartetu smyczkowego b-moll Samuela Barbera. Kolejne propozycje stanowiła muzyka filmowa. Sensum Quartet zagrał temat Johna Williamsa z „Listy Schindlera” oraz „La Califfa” Ennio Morricone.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep