Wyjątkowy pokaz obrazów Alicji Romany Edwards - Muzeum Pamięci Sybiru

14 maja 2022

Wyjątkowy pokaz obrazów Alicji Romany Edwards

W Noc Muzeów nie tylko udostępniamy naszą wystawę, ale pokazujemy Wam szczególne eksponaty: cykl obrazów Alicji Romany Edwards z domu Moskaluk.

Przejdź do treści

To pierwsza – i wyjątkowo obszerna – prezentacja z cyklu „Eksponat miesiąca”.

Rodzina Moskaluków mieszkała w Chodorowie, w obwodzie lwowskim. 13 kwietnia1940 roku została deportowana do Kazachstanu. Tam trzy lata spędziła na niewolniczej pracy, cierpiąc z powodu trudnych warunków, głodu i chorób.

Z sowieckiego piekła młoda Alicja wydostała się dzięki tak zwanej Armii Andersa. Ewakuowała się z nią do Persji (dzisiejszego Iranu). Tam, na Bliskim Wschodzie, poznała młodego amerykańskiego żołnierza. Już jako pani Edwards zwiedziła wiele krajów. Ze względu na wojskowe obowiązki męża mieszkała m.in. w Japonii.

Dziś mieszka w amerykańskim stanie Montana, w miejscowości Eureka, otoczona dużą rodziną.

Pani Alicja od dziecka była wrażliwa na piękno i zainteresowana sztuką. Przetworzyła swoje trudne doświadczenia w obrazy, ale i literackie wspomnienia. Jest autorką wydanych w USA książek: „And God Was Our Witness” i „They Called Us D.P.s”.

Zbiór 13 akrylowych obrazów na płótnie pani Alicja Romana Edwards przekazała w darze do Muzeum Pamięci Sybiru. Dziś prezentujemy je Państwu po raz pierwszy. Będzie je można oglądać w naszej przestrzeni jeszcze przez miesiąc.

Cykl „Eksponat miesiąca” pozwoli nam pokazać obiekty, które w swej hojności przekazali nam Sybiracy i Sybiraczki. Wiele z nich trafiło do nas, gdy wystawa stała była już ukończona. Po kolei będziemy je wydobywać z naszych magazynów, aby dawały świadectwo historii i były znakiem naszej wdzięczności wobec Sybiraków za ich szczodrość.

Cały czas przyjmujemy dokumenty, fotografie, rodzinne pamiątki, ale też relacje i wspomnienia. Bo to jest podstawą naszej misji: dbać o pamięć Sybiru.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep