Wspólne dziedzictwo wolności – razem dla Ukrainy - Muzeum Pamięci Sybiru

16 maja 2022

Wspólne dziedzictwo wolności – razem dla Ukrainy

Ukraińska społeczność w Białymstoku i w Polsce, a także przygotowane specjalnie dla niej propozycje – to główne tematy konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Pamięci Sybiru w poniedziałek 16 maja.

Przejdź do treści

Uczestnicy konferencji zwracali uwagę, że napaść Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę stanowi dziś naturalny kontekst dla zagadnień, których badaniem zajmuje się placówka.

– W obliczu trwającej za naszą wschodnią granicą bezwzględnej wojny misja Muzeum wciąż zyskuje na aktualności – mówił podczas spotkania Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku. – Placówka, która miała się zajmować wyłącznie historią, jest dziś w naturalny sposób miejscem, w którym może rozpocząć się współpraca na rzecz dokumentowania współczesnych przymusowych wysiedleń.

Dyrektor Muzeum, prof. Wojciech Śleszyński, mówił o skierowanych do Ukraińców propozycjach placówki. Już wkrótce w Muzeum rozpocznie się cykl warsztatów przygotowanych we współpracy z Anastasiią Mikhno, doświadczoną psycholog i trenerką osobistą, która zajmowała się dotąd działalnością tego rodzaju w rodzinnym Charkowie i online na terenie całej Ukrainy.

– W tej części Europy zdajemy sobie sprawę, czym jest wolność, widzimy potrzebę pokazywania i wyjaśniania tego, czego jesteśmy świadkami – mówił dyrektor, zapowiadając jednocześnie kolejne inicjatywy skierowane do Ukraińców oraz przedsięwzięcia naukowe i kulturalne, które odbywać się będą pod hasłem „Wspólne dziedzictwo wolności – razem dla Ukrainy”.

Głos na konferencji zabrała również Anastasiia Mikhno, opowiadając o przygotowywanym wspólnie z Muzeum cyklu zajęć „Silniejsi razem”. To projekt, który wspiera młodzież zmagającą się z trudnościami adaptacyjnymi.

– Dziś wszyscy Ukraińcy mają takie problemy. Dlatego dziękuję Muzeum za zrozumienie problematyki wysiedleń. Dzięki naszej współpracy będziemy mieli możliwość dotarcia do szerszego grona osób zainteresowanych i wsparcia ukraińskich nastolatków, wzmocnienia ich w zmaganiach z tą trudną sytuacją.

Warto dodać, że wszelkie materiały związane z programem zostaną opublikowane na stronach Muzeum do bezpłatnego wykorzystania przez wszystkie zainteresowane instytucje.

Grupa przebywających w Białymstoku uchodźców z Ukrainy wzięła udział w konferencji jako goście specjalni. Jeszcze przed spotkaniem mieli oni możliwość obejrzenia muzealnej wystawy. Warto wspomnieć, że Muzeum Pamięci Sybiru w oparciu o stałą ekspozycję przygotowało specjalną ścieżkę tematyczną dla gości z Ukrainy. W roli przewodnika podczas zwiedzania wystąpił dyrektor placówki, prof. Wojciech Śleszyński. 

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep