Wojna w Ukrainie a idea "ruskiego miru". Raport - część 4 - Muzeum Pamięci Sybiru

14 lipca 2022

Wojna w Ukrainie a idea „ruskiego miru”. Raport – część 4

Publikujemy czwartą część raportu profesora Wojciecha Śleszyńskiego „Wojna w Ukrainie a idea ruskiego miru”.

Przejdź do treści

Działania podejmowane przez kremlowskie władze wobec Ukrainy nie są z punktu widzenia Europy Wschodniej niczym nowym. Zarówno aneksja Krymu w roku 2014, jak i niedawne uznanie niezależności dwóch separatystycznych tworów, które powstały na wschodzie Ukrainy – Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej – to kroki, których odpowiedniki znajdziemy w przeszłości.

Oczywistą paralelą historyczną są działania Związku Sowieckiego po 17 września 1939 roku, kiedy to na zajętych terenach II Rzeczypospolitej najpierw montowano marionetkowe władze w oparciu o „lokalne samorządy”, by później pozytywnie rozpatrzyć ich „prośby” o przyłączenie do ZSRS. Rosja, podobnie jak niegdyś Sowieci, nie anektuje zajętych terytoriów siłą. Co najwyżej reaguje na oczekiwania ludności, broniąc się jednocześnie przed wrogimi zakusami Zachodu. Ten punkt widzenia do dziś podzielany jest przez rosyjski naród, z utęsknieniem czekający na odbudowę mocarstwa.

O historycznych podobieństwach między dzisiejszą Ukrainą i Polską roku 1939 traktuje kolejna część naszego raportu – Wojna w Ukrainie a idea „ruskiego miru” – autorstwa prof. Wojciecha Śleszyńskiego. Zarówno ten artykuł, jak i poprzednie, można przeczytać na naszej stronie: https://sybir.bialystok.pl/wojna-w-ukrainie-raport/

Całość ukaże się we wrześniu; będzie to bogato ilustrowana dwujęzyczna (polsko-angielska) publikacja.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep