Wizyta prezesa Ośrodka Pomocy Społecznej FUKUDENKAI - Muzeum Pamięci Sybiru

12 października 2022

Wizyta prezesa Ośrodka Pomocy Społecznej FUKUDENKAI

Takaaki Ota, Prezes Ośrodka Pomocy Społecznej FUKUDENKAI odwiedził Muzeum Pamięci Sybiru.

Przejdź do treści

„Kiedy zostaliśmy zapytani, czy to w naszym ośrodku znalazły opiekę polskie dzieci ewakuowane z Syberii sto lat temu, nie wiedzieliśmy co odpowiedzieć” – powiedział Takaaki Ota, Prezes Ośrodka Pomocy Społecznej FUKUDENKAI, który odwiedził Muzeum Pamięci Sybiru.

W czasie spotkania z dyrektorem i pracownikami Muzeum opowiadał, jak przypadkowa wizyta Ambasadorki RP w Tokio Jadwigi Rodowicz-Czechowskiej spowodowała, że na nowo odkrywali historię swojej instytucji. FUKUDENKAI istnieje od 1876 r., a w 1920 r. otoczył opieką 375 z niemal 800 polskich dzieci, które zostały ewakuowane z ogarniętej wojną domową Syberii.

Pan Prezes nie ukrywał swej ekscytacji i ogromnej dumy z faktu, że kierowana przez niego instytucja mogła przysłużyć się polskim dzieciom i wpłynąć pozytywnie na japońsko-polskie kontakty. Prezes Takaaki Ota zdradził też, że był zszokowany, kiedy się dowiedział o spotkaniu polskich dzieci z Sadako Kujō – cesarzową Teimei. „W tamtych czasach osobisty kontakt z cesarzową był nie do pomyślenia! Żaden zwykły Japończyk nie miał szans na doświadczenie takiego zaszczytu” – dodał.

Prezes Takaaki Ota wraz z przedstawicielką krakowskiego oddziału FUKUDENKAI Ayaka Jimbo zwiedził wystawę stałą Muzeum Pamięci Sybiru i był pod wrażeniem ekspozycji.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep