Wieści z syberyjskiego Białegostoku – uroczystość w odbudowanej świątyni - Muzeum Pamięci Sybiru

16 czerwca 2022

Wieści z syberyjskiego Białegostoku – uroczystość w odbudowanej świątyni

Święty Antoni Padewski to patron osób i rzeczy zaginionych. Jest on także patronem kościoła w syberyjskim Białymstoku. W odbudowanej niedawno świątyni uroczyście obchodzono święto patrona.

Przejdź do treści

Wspomnienie św. Antoniego obchodzone jest 13 czerwca, w rocznicę śmierci świętego (zm. w r. 1231). Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych parafian z Białegostoku i okolic.

Białystok to wieś założona na przełomie XIX i XX stulecia przez dobrowolnych osadników pochodzących z guberni grodzieńskiej. Spokojne życie mieszkańców skończyło się z nadejściem sowieckiego reżimu. Już w latach 20-tych zamknięty został kościół w Białymstoku. W latach wielkiego terroru stalinowskiego i tzw. operacji polskiej NKWD wieś została doświadczona bezwzględnymi represjami. Rozstrzelano większość mężczyzn z Białegostoku. Katolicka świątynia rozpoczęła na nowo swą działalność we wsi dopiero w latach 90-tych, po rozpadzie ZSRS.

Ogromnym ciosem dla wspólnoty był pożar, który strawił w roku 2017 ponad stuletni już kościół. W jego odbudowę włączyli się ludzie dobrej woli z całej Polski. Nasze Muzeum również włączyło się w to wyjątkowo ważne dzieło. Odbudowaną świątynię konsekrowano w roku 2021.Dzieje wsi, jej mieszkańców i ich świątyni opisaliśmy w naszej muzealnej publikacji pt. „Syberyjski Białystok”.

Zainteresowanych zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego lub internetowego:

www.sklep-sybir.pl/produkt/syberyjski-bialystok

Zdjęcia z uroczystości przysłał nam Wasyl Haniewicz.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep