Wasyl Haniewicz laureatem nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” - Muzeum Pamięci Sybiru

29 czerwca 2021

Wasyl Haniewicz laureatem nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Instytut Pamięci Narodowej przyznał nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” za rok 2020.

Przejdź do treści

Z ponad półrocznym opóźnieniem (spowodowanym przez COVID-19) przekazane zostały nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” za rok 2020. Jednym z laureatów był Wasyl Haniewicz, zgłoszony do tego wyróżnienia przez Muzeum Pamięci Sybiru. Statuetkę odebrał dzisiaj w jego imieniu dr Marcin Zwolski, kierownik Działu Naukowego Muzeum. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest przez Instytut Pamięci Narodowej ludziom, organizacjom lub instytucjom, które ze szczególnym zaangażowaniem upamiętniają dzieje narodu polskiego w latach 1939–1945. Do takich aktywnych, twórczych działaczy należy Wasyl Haniewicz. To jemu zawdzięczamy publikacje przedstawiające np. losy mieszkańców syberyjskiej miejscowości Białystok, która leży 200 km na północ od Tomska, a zakładali ją na początku XX wieku przodkowie laureata. Haniewicz opisał m.in. zamordowanie przez NKWD wszystkich dorosłych mieszkających tam mężczyzn.

Pan Wasyl współtworzył także Muzeum „Więzienie Śledcze NKWD”, którego dyrektorem jest od 2019 roku. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Memoriał, chętnie pomaga osobom szukającym informacji o swoich bliskich represjonowanych w czasach sowieckich. Jest także niekwestionowanym liderem polskiej diaspory w Tomsku oraz, co niezwykle istotne – prawdziwym przyjacielem Muzeum Pamięci Sybiru!

Obszerny wywiad z Wasylem Haniewiczem znalazła się w wydanej przez Muzeum Pamięci Sybiru książce pt. „Syberyjski Białystok”. Do kupienia pod linkiem poniżej:

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep