We wtorek 21 czerwca po raz pierwszy zebrała się Rada Muzeum przy Muzeum Pamięci Sybiru. Przewodniczącym został prof. Albin Głowacki, znakomity historyk, specjalizujący się w badaniach losów Polaków na ziemiach wschodnich II RP pod okupacją sowiecką i deportowanych w głąb ZSRS. Wiceprzewodniczącym wybrano Przemysława Tuchlińskiego, zastępcę Prezydenta Miasta Białegostoku.
Zdaniem prof. Głowackiego, Muzeum musi być czołową placówką naukową i wystawienniczą, realizującą postawione sobie zadania – badanie i popularyzację wiedzy o represjach sowieckich wobec obywateli Rzeczypospolitej oraz o polskiej obecności na Sybirze. Jak zwraca uwagę przewodniczący, dotychczasowa działalność placówki, rozpoczęta jeszcze na etapie formowania Muzeum, daje gwarancję realizacji tych celów.
W opinii badacza podstawową trudność stanowić będzie dostęp do materiałów archiwalnych. W najbliższej perspektywie nie może być mowy o badaniach w archiwach rosyjskich czy białoruskich. Wojna uniemożliwia też współpracę z ośrodkami ukraińskimi. Tymczasem kontynuacji domagają się prace pozwalające choćby na ustalenie pełnej listy osób deportowanych w czasach stalinowskich.
– Uważam, że wielkim przełomem z perspektywy historyków będzie utworzona niedawno Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna. Dostęp do archiwów kazachskich pozwoli nam uzyskać wiedzę bezcenną. Wierzę, że pojawia się szansa na uzyskanie nie tylko informacji dotyczących osób deportowanych do Kazachstanu, ale także dokumentów centralnych, dotyczących deportacji sowieckich.
Skład Rady Muzeum przy Muzeum Pamięci Sybiru:
Kordian Borejko
Dr Arunas Bubnys
Prof. dr hab. Albin Głowacki – przewodniczący
Wasyl Haniewicz
Prof. dr hab. Nikołaj Iwanow
Pietro Rogacień
Dr hab. Jan Snopko, prof. UwB
Przemysław Tuchliński – wiceprzewodniczący
Dr Waldemar Franciszek Wilczewski