Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością wzroku - Muzeum Pamięci Sybiru

25 października 2021

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Muzeum Pamięci Sybiru wychodzi naprzeciw różnym potrzebom swoich gości.

Przejdź do treści

W trakcie przygotowywania wystawy stałej zostały zaplanowane rozwiązania z myślą m.in. o zwiedzających z dysfunkcją wzroku.

Przede wszystkim osobom z niepełnosprawnością wzroku udostępniamy bezpłatnie audioprzewodnik z audiodeskrypcją.

Do tego przed wejściem na wystawę można zapoznać z makietą całej ekspozycji i zorientować w tym, jak zaplanowana została jej przestrzeń. Na samą wystawę składają się nie tylko obiekty, które można zobaczyć, ale całościowe doświadczenie odbierane wszystkimi zmysłami.

Po pierwsze – to dźwięki dyskretnie oddające atmosferę miejsc i wydarzeń, które przedstawione zostały na wystawie stałej. I co najważniejsze – opowieści samych Sybiraków. W wielu miejscach ekspozycji można usiąść i posłuchać wspomnień wybranych z obszernego archiwum historii mówionej.

W czasie wizyty należy również zwrócić uwagę na… podłogę, na to, co można wyczuć pod stopami. Inaczej będzie się szło po przedwojennym białostockim rynku, inaczej przez salę poświęconą powrotom z Sybiru.

Każdy wie, że eksponatów muzealnych się nie dotyka. Ale jest na to rada: koło wybranych gablot zostały umieszczone modele ułożonych w nich przedmiotów, np. ryngrafu czy wojskowej menażki. Dotykiem można także poznać granice wyznaczone na mapach, które na pierwszym poziomie wystawy służą nam jako ekrany do wyświetlania czarno-białych filmów.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep