Światło Pamięci i wspomnienia o ofiarach sowieckich represji - Muzeum Pamięci Sybiru

17 września 2022

Światło Pamięci i wspomnienia o ofiarach sowieckich represji

W 83. rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę, a zarazem Dzień Sybiraka, na torach przed Muzeum Pamięci Sybiru rozbłysło Światło Pamięci.

Przejdź do treści

Sybiracy, przedstawiciele władz Białegostoku z Prezydentem Tadeuszem Truskolaskim na czele oraz mieszkańcy i mieszkanki Białegostoku przybyli przed Muzeum, aby złożyć hołd tym, którzy nie powrócili z nieludzkiej ziemi.

Gdy zebrani zapalali znicze i ustawiali je na torach biegnących wzdłuż budynku, pracownicy Muzeum odczytywali fragmenty wspomnień Sybiraków i Sybiraczek.

„Ojca postawili pod ścianę, zabronili mu się odzywać. A nam powiedzieli: szybko, w ciągu dwudziestu minut macie się spakować, bo wyjedziecie. Tej nocy nie zapomnę nigdy” – to relacja Wandy Olbromskiej deportowanej 10 lutego 1940 roku na Syberię.

Ten długi i pełen wydarzeń dzień zakończy specjalna iluminacja na budynku Muzeum, którą będzie można zobaczyć między 20.30 a 22.00.

W niedzielę 18 września od 10.00 zapraszamy dzieci i młodzież z klas I-VIII, by dołączyły do proponowanych przez naszych edukatorów aktywności. Z kolei o godzinie 12.00 w sali audiowizualnej odbędzie się projekcja filmu „Cena wyzwolenia” i spotkanie z jego reżyserem, Pawłem Domańskim.

Przypominamy, że także w niedzielę osoby, które przyjdą zwiedzić wystawę stałą w towarzystwie Sybiraka, wejdą na ekspozycję za symboliczną złotówkę.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep