Swiatsybiru.pl – portal popularnonaukowy już działa - Muzeum Pamięci Sybiru

21 grudnia 2022

Swiatsybiru.pl – portal popularnonaukowy już działa

„Świat Sybiru” to nazwa nowego portalu popularnonaukowego poświęconego obecności Polaków na wschodzie Europy i w tej części Azji, która przez wieki podlegała wpływom rosyjskim. Portal uruchomiły Muzeum Pamięci Sybiru i Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

Przejdź do treści

– Witryna powstała z inicjatywy Muzeum i jest prowadzona siłami naszego całego zespołu, ale nie zaistniałaby, gdyby nie wsparcie ze strony Centrum Mieroszewskiego. Mamy nadzieję, że to początek owocnej współpracy – podkreślił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. dr hab. Wojciech Śleszyński, na spotkaniu z przedstawicielami mediów.

Portal poświęcony jest Sybirowi w jego kulturowym znaczeniu, a więc przede wszystkim obecności Polaków na wschodzie Europy i tej części Azji, która na przestrzeni wieków podlegała Rosji i Związkowi Sowieckiemu, ze szczególnym uwzględnieniem deportacji z lat 1940-41 i ich konsekwencji, a także zesłaniom carskim. Ma za zadanie pokazać istotę Wschodu, pomóc zrozumieć mentalność mieszkańców tego obszaru oraz kontekst historyczny, który przez wieki kształtował tamtejsze społeczeństwa. – Chcemy pokazać tę część świata z międzynarodowej perspektywy, to szczególnie ważne w aktualnej sytuacji na świecie – mówi profesor Śleszyński.

Portal funkcjonuje w wersji polskiej i angielskiej. Jak podkreślają twórcy strony, jest ona skierowana do szerokiego grona odbiorców. – Staramy się, aby „Świat Sybiru” był na wysokim poziomie merytorycznym i wizualnym, a zarazem żeby był przystępny dla każdego – mówi dr Tomasz Danilecki, redaktor naczelny portalu.

Na stronie swiatsybiru.pl znajdują się liczne teksty popularnonaukowe i publicystyczne, zdjęcia, a także fotoreportaże, filmy dokumentalne, relacje świadków i podkasty. Portal prezentuje nie tylko archiwalia ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru, ale i takich ośrodków jak Instytut Sikorskiego w Londynie. Wśród ponad dwudziestu autorów są historycy, literaturoznawcy, dziennikarze oraz popularyzatorzy historii z wielu krajów świata, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kazachstanu. Swoje artykuły przesłali uznani badacze – Anne Applebaum, Marta Herling, Włodzimierz Bolecki czy Eugeniusz Niebelski.

Materiały zebrane zostały w zakładkach „Podróże w przeszłość”, „Sylwetki”, „Oś czasu”, „Baza wiedzy”, „Podkasty” i „Tajemnice zdjęć”. Ostatnia z wymienionych zakłada interakcję z odbiorcami portalu. – Publikujemy tu zdjęcia, o których niewiele wiemy. Znamy tylko miejsce albo rok wykonania lub mamy informacje o jednej z portretowanych osób. Dlatego pod fotografiami zamieściliśmy formularz kontaktowy, aby mogły się z nami podzielić swoją wiedzą osoby, które rozpoznają ludzi, miejsca lub wydarzenia przedstawione na zdjęciach – wyjaśnia dr Tomasz Danilecki z Muzeum Pamięci Sybiru.

– Jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę mieliśmy problemy z dostępem do rosyjskich materiałów, dokumentów, źródeł – mówi dyrektor Centrum Mieroszewskiego, dr Ernest Wyciszkiewicz. Dlatego bardzo ważne jest, że w Polsce po pierwsze powstało Muzeum Pamięci Sybiru, miejsce, które o Sybirze opowiada Polakom, ale i Europie, oraz że otwieramy portal, który pomaga się dowiedzieć, czym jest Sybir jako pojęcie kulturowe, historyczne, polityczne. Cieszę się, że Centrum mogło wspomóc tę inicjatywę i mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach i latach będziemy kontynuować współpracę z Muzeum.

Zapraszamy do zapoznania się z portalem: www.swiatsybiru.pl

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep