Pokaz filmu „Cena wyzwolenia” – 18.09 Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

16 września 2022

Pokaz filmu „Cena wyzwolenia” – 18.09 Muzeum Pamięci Sybiru

W niedzielę (18 września) o godz. 12.00 zapraszamy do naszej sali audiowizualnej na pokaz filmu dokumentalnego „Cena wyzwolenia” o tragicznych konsekwencjach sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.

Przejdź do treści

Po seansie będzie okazja do rozmowy z reżyserem filmu, Pawłem Domańskim. – Staramy się docierać do młodych z nowoczesnym i angażującym przekazem, aby uczyć ich naszej tragicznej, ale i budzącej dumę historii – mówił nam, gdy latem tego roku przyjechał ze swoją ekipą filmową do Muzeum Pamięci Sybiru. – To szczególnie ważne dzisiaj, gdy w napadniętej przez Rosję Ukrainie obserwujemy te same mechanizmy propagandy, przemocy i terroru, których wcześniej doświadczała Polska – dodawał.

Film przedstawia szeroko sowieckie represje, jakich doświadczyli obywatele polscy, wychodząc od daty 17 września 1939 r. (napaść ZSRS na II Rzeczpospolitą) i zamykając opowieść 18 września 1993 r., gdy stacjonujące w Polsce rosyjskie wojska ostatecznie opuściły nasze terytorium. Reżyser zadaje swoim rozmówcom – historykom, politologom, twórcom zaangażowanym w ocalanie pamięci o polskich bohaterach – trudne nieraz pytania: o naszą pamięć historyczną, o pielęgnowanie cmentarzy, o realne koszty i prawdziwy wymiar „wolności”, jaką w 1945 r. „przyniosła” nam Armia Czerwona.

Serdecznie zapraszamy na film i rozmowę z jego twórcą – w niedzielę o 12.00!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep