Podsumowujemy Bieg Pamięci Sybiru 2022 - Muzeum Pamięci Sybiru

11 marca 2022

Podsumowujemy Bieg Pamięci Sybiru 2022

Mamy już pełne dane dotyczące tegorocznego Biegu. Jak wynika ze statystyk, dzięki podwójnej (stacjonarnej i wirtualnej) formule w imprezie wzięło udział 1177 osób z 9 krajów. Łącznie przebiegły aż 16 068 km.

Przejdź do treści

Mamy już pełne dane dotyczące tegorocznego Biegu. Jak wynika ze statystyk, dzięki podwójnej (stacjonarnej i wirtualnej) formule w imprezie wzięło udział 1177 osób z 9 krajów. Łącznie przebiegły aż 16 068 km.

Bieg Pamięci Sybiru organizowany jest przez Muzeum Pamięci Sybiru i Fundację Białystok Biega dla uczczenia pamięci tych, którzy w zimną noc 10 lutego 1940 r. stali się ofiarami pierwszej masowej deportacji na wschód przeprowadzonej przez władze sowieckie.

Białystok i daleki świat

Czwarta edycja cenionej przez biegaczy i biegaczki imprezy miała miejsce w formie stacjonarnej w sobotę 12 lutego 2022 r. Przez białostocki Las Solnicki 632 osoby przebiegły dystans pięciu kilometrów.

W wirtualnej formie Biegu Pamięci Sybiru można było wziąć udział aż do 28 lutego, a dane o przebytym dystansie spływały do organizatorów do 4 marca. 545 osób przyłączyło się w ten sposób do Biegu, pokonując wybrany przez siebie dystans. Biegacze i biegaczki uczcili pamięć Sybiraków i Sybiraczek, biegnąc w nie tylko w Polsce, ale i w Belgii, Białorusi, Niemczech, Norwegii, na Litwie i we Włoszech. Dołączyli amatorzy sportu z Australii i Nowej Zelandii.

Biegli młodzi i dojrzali

Łącznie w całym Biegu – stacjonarnie i wirtualnie – pobiegło 1177 osób: 424 kobiety i 753 mężczyzn.

Najwięcej biegaczy i biegaczek pochodziło z województwa podlaskiego (731 osób) i mazowieckiego (113 osób). Przekażcie informacje o Biegu znajomym z Opolszczyzny (pobiegło 8 osób) i Świętokrzyskiego (3 osoby), żeby w kolejnej edycji dołączyli do tej pięknej inicjatywy!

Większość uczestników i uczestniczek Biegu (429 osób) było w wieku 40-49 lat oraz (324 osoby) 30-39 lat. Do tego 156 osób z przedziału 50-59 lat i 107 osób w wieku 20-29 lat. Warto podkreślić, że nie zabrakło młodzieży (53 osoby poniżej 20 roku życia) i dojrzałych sportowców (109 osób w wieku 60+).

Ile łącznie kilometrów?

Wszyscy zapewne czekali na informację, ile łącznie kilometrów udało się przebiec uczestnikom i uczestniczkom IV Biegu Pamięci Sybiru. Było to 16 068 kilometrów. To oznacza, że gdyby był możliwy bieg w prostej linii i wszyscy uczestnicy stworzyliby sztafetę, to pałeczka zabrana z Białegostoku dotarłaby aż do Cieśniny Beringa, czyli na sam kraniec azjatyckiego kontynentu.

A gdybyśmy chcieli w tej sztafecie pobiec dostępnymi drogami i potem wrócić do domu – jak daleko udałoby nam się dotrzeć? Zespół Muzeum Pamięci Sybiru pokusił się o sprawdzenie tego na mapie. Wyliczyliśmy, że dobieglibyśmy do oddalonej o 8 tysięcy od Białegostoku miejscowości Jerofiej Pawłowicz w obwodzie amurskim, nazwanej tak od XVII-wiecznego odkrywcy tamtych terenów. Pieszo dotarlibyśmy tam w 66 dni, podróż samochodem zabrałaby prawie 5 dni (a drugie tyle z powrotem).

Wszystkim, którzy pobiegli (albo przeszli) w IV Biegu Pamięci Sybiru, dziękujemy za udział w upamiętnieniu rodaków deportowanych 82 lata temu w głąb Związku Sowieckiego. Mamy nadzieję, że spotkamy się – czy to osobiście, czy wirtualnie – w kolejnej edycji imprezy!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep