Pielgrzymka Sztandaru Matki Polki Sybiraczki - Muzeum Pamięci Sybiru

24 sierpnia 2022

Pielgrzymka Sztandaru Matki Polki Sybiraczki

23 sierpnia do Muzeum Pamięci Sybiru został wprowadzony Sztandar Matki Polki Sybiraczki ufundowany z inicjatywy druhny phm Grażyny Pietrykowskiej, przyjaciółki i orędowniczki Muzeum w środowiskach polonijnych Wielkiej Brytanii i Kanady.

Przejdź do treści

Awers sztandaru przedstawia Matkę Sybiraczkę z dziećmi w syberyjskiej zawierusze oraz otaczającą ich opieką Matkę Boską. Na awersie widnieje wzlatujący spomiędzy nagrobnych kamieni orzeł i napis „Gdy cierpienia nasze ustały, nad wolną Polską wzleciał orzeł biały”.

Sztandar ufundowała Grażyna Pietrykowska oraz inni przedstawiciele londyńskiego środowiska polonijnego. – Sztandar zostanie przewieziony do Londynu, gdzie będzie służył jako ikona cierpień w każdą rocznicę masowych deportacji Polaków na Sybir – tłumaczy inicjatorka i główna fundatorka. – Tu, w Białymstoku, zaczął on swoją „Pielgrzymkę Upamiętnienia” cierpień zesłańców na nieludzkiej ziemi, a po zakończeniu swojej misji powróci do Polski, do Muzeum Pamięci Sybiru.

W spotkaniu z panią Pietrykowską wzięli udział Zastępca Prezydenta Białegostoku, Przemysław Tuchliński, oraz przedstawiciele białostockich Sybiraków.

– Jesteśmy wdzięczni druhnie Pietrykowskiej za jej inicjatywę i wsparcie, jakie okazuje Muzeum. Przyjęcie sztandaru będzie dla nas zaszczytem – powiedział Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, profesor Wojciech Śleszyński.

Po spotkaniu Sybiracy i przedstawiciele Muzeum wraz z druhną Pietrykowską udali się pod pomnik Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu stojący na miejscu byłego Dworca Poleskiego. Stąd w latach 1940-41 odjeżdżały pociągi z deportowanymi na Sybir.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep