Peleton Pamięci 2022 po raz pierwszy ponad granicami! - Muzeum Pamięci Sybiru

2 sierpnia 2022

Peleton Pamięci 2022 po raz pierwszy ponad granicami!

Peleton Pamięci, organizowany od kilku lat przez Muzeum Pamięci Sybiru, po raz pierwszy będzie miał wymiar międzynarodowy: w czasie przejazdu pragniemy upamiętnić ofiary represji ze wszystkich obszarów Europy Środkowo-Wschodniej dotkniętych postanowieniami Paktu Ribbentrop-Mołotow.

Przejdź do treści

Jak co roku, dla upamiętnienia ofiar sowieckich represji, w rowerowym peletonie ulicami Białegostoku pojadą mieszkańcy miasta. Nie tylko ci, których bliscy ucierpieli przed laty wskutek represji, ale też miłośnicy aktywnego poznawania historii. Tegoroczny Peleton wyruszy sprzed Muzeum Pamięci Sybiru w sobotę 27 sierpnia o godzinie 17.00.

Przejeżdżając ulicami Białegostoku, odkrywać będziemy miejsca, które były świadkami zdarzeń, jakie nastąpiły po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. Paktu który zburzył porządek w Europie Środkowo-Wschodniej i poprzedził wybuch II wojny światowej. Na mocy tej umowy dwa totalitarne reżimy podzieliły między siebie terytoria innych niepodległych państw tego obszaru. Dla Polski bezpośrednią konsekwencją paktu była utrata niepodległości, a dla mieszkańców polskich Kresów – sowieckie represje, które pokazujemy na wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru.

Również dziś, kiedy prawo do samostanowienia narodów jest w tak brutalny sposób kwestionowane, oczywistym jest, że naszym celem jest podkreślenie wschodnioeuropejskiej wspólnoty losów i pamięci. Dlatego Peleton został objęty honorowym patronatem Jego Ekscelencji Eduardasa Borisovasa, Ambasadora Republiki Litewskiej w Polsce. W przejeździe wezmą udział Tomasz Kurciński, konsul honorowy Republiki Litewskiej w Białymstoku oraz przedstawiciele Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy. Partnerem wydarzenia są także Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Białymstoku oraz Wodociągi Białostockie.

Szczegóły na temat trasy Peletonu wkrótce będziemy publikować za pośrednictwem wydarzenia na Facebooku:

Wydarzenie Peleton Pamięci

Zapraszamy rowerzystów z Białegostoku, Podlasia, z całej Polski i Europy – pojedźmy razem w Peletonie Pamięci!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep