Paśny Buriat patrzy na Wschód – spotkanie z Piotrem Brysaczem - Muzeum Pamięci Sybiru

19 marca 2024

Paśny Buriat patrzy na Wschód – spotkanie z Piotrem Brysaczem

W kasie muzeum (oraz na stronie internetowej) czekają już na Was bilety na kolejne spotkanie w Muzeum Pamięci Sybiru. W czwartek 18 kwietnia naszym gościem będzie Piotr Brysacz, założyciel wydawnictwa Paśny Buriat.

Przejdź do treści

Piotr Brysacz jest absolwentem polonistyki i dziennikarzem. W 2018 roku założył wspólnie z żoną, Mają Witecką-Brysacz – graficzką, ilustratorką i projektantką książek – wydawnictwo Paśny Buriat.

Działalność edytorska Paśnego Buriata powiązana jest ściśle z festiwalem literackim Patrząc na Wschód, który organizowany jest latem w Budzie Ruskiej, w siedlisku Agnieszki i Piotra Malczewskich – gdzie zresztą narodził się pomysł powołania wydawnictwa do życia. (Podróżnik i fotograf Piotr Malczewski jest jednym z autorów publikujących u Brysaczów; był także gościem w Muzeum Pamięci Sybiru – tutaj możecie przeczytać o spotkaniu, na którym opowiadał o swoich podróżach nad Bajkał).

Wydawnictwo Paśny Buriat – jak deklarują jego założyciele – publikuje książki „związane z szeroko pojętym Wschodem, który zaczyna się na wschód od Wisły” oraz północno-wschodnią Polską. To reportaże podróżnicze, eseje, powieści, biografie i wywiady, a także publikacje na temat relacji człowieka z naturą. Do bestsellerów zaliczają się książki o historii, kulturze i przyrodzie Podlasia i Suwalszczyzny.

Pretekstem do spotkania w Muzeum Pamięci Sybiru 18 kwietnia o 18.00 będzie kolejne wydanie książki „Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm” (której egzemplarze będzie można przy okazji nabyć).

To będzie już trzecia edycja zbioru rozmów, jakie Piotr Brysacz przeprowadził m.in. z Andrzejem Stasiukiem, Mariuszem Wilkiem, Magdaleną Skopek, Michałem Książkiem czy Wojciechem Góreckim. Rozmówcy Brysacza, podróżnicy, pisarze, badacze, opowiadają o swoich podróżach i relacjach z szeroko rozumianym Wschodem:

„Istnieje dużo Jamałów. Mnie najbardziej pociąga ten pod skórą renifera, w błocie po kolana, z zapachem dymu, czumu, tundry”

Magdalena Skopek, która spędziła dwa miesiące z wędrownym ludem Nieńców

 „Za każdym razem, gdy jadę na Wschód, to się dziwię. I bardzo to w sobie pielęgnuję, bo muszę mieć ostrość widzenia”

reporter Jacek Hugo-Bader

„Nie bardzo wierzę w jedną, wspólną wizję świata i z tego punktu widzenia Rosji jest tyle, ile spojrzeń na nią”

dziennikarz i podróżnik Jędrzej Morawiecki

Nowe wydanie książki „Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm” otrzyma nową szatę graficzną:

Na spotkaniu w Muzeum Pamięci Sybiru Piotr Brysacz będzie opowiadał nie tylko o poznawaniu Wschodu, ale i o współpracy z podróżnikami oraz wydawaniu książek.

Kliknij tutaj, aby kupić BILET na spotkanie!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep