Otworzyliśmy wystawę „Tylko ból jest mój” - Muzeum Pamięci Sybiru

1 grudnia 2023

Otworzyliśmy wystawę „Tylko ból jest mój”

Wernisaż pierwszej w historii Muzeum Pamięci Sybiru wystawy czasowej miał miejsce w piątek 1 grudnia 2023 roku. Ekspozycja będzie dostępna do 28 kwietnia 2024 roku.

Przejdź do treści

„Tylko ból jest mój” to ekspozycja przygotowana przez kobiety – o kobietach. O tym, jak wyglądał ich Sybir i jak one go zapamiętały. Ma pobudzać do refleksji nad pytaniami: Co znaczyło być kobietą na Sybirze? Jakie trudności spadały na kobiety, które znalazły się w sytuacji granicznej? Jakie przeżycia łączą je z ofiarami współczesnych konfliktów?

– Większość z Państwa zapewne zna naszą wystawę stałą – przemówił do zgromadzonych dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Wojciech Śleszyński. – Jej cechą bez wątpienia są emocje. Chcieliśmy je powtórzyć także na wystawie czasowej, ale w innej formie. Oddaliśmy głos kobietom, które opowiadają o swoim doświadczeniu. Większość deportowanych to były właśnie kobiety. Babki, matki, żony, siostry, córki. Dziś o ich głos upominają się inne kobiety, nasze kuratorki – mówił.

Kuratorki wystawy – dr Karolina Mosiej-Zambrano, Katarzyna Śliwowska i Magdalena Zięckowska-Tuchlińska – mówiły o tym, jak bardzo zależało im na podkreśleniu wagi kobiecego doświadczenia.

– Pragniemy oddać głos kobietom i dziewczętom, by stworzyć bezpieczną przestrzeń do rozmowy na tematy, które i dzisiaj są uznawane za tabu – tłumaczyła dr Karolina Mosiej-Zambrano. – Wybrałyśmy kilkadziesiąt relacji kobiet, które doświadczyły represji w różnych formach. Wybrałyśmy te, w których pojawiały się aspekty dotąd pomijane. Te bezcenne dowody przekazałyśmy w ręce artystyki. Pamięć i słowa przekształcają się w linie i kształt – mówiła Mosiej-Zambrano.

– Ostatnia część naszej wystawy przeplata relacje kobiet z różnych konfliktów, aby podkreślić uniwersalność emocji, ale i przemocy, która dotyka kobiety – podkreśliła Karolina Mosiej-Zambrano.

– Gdy decydowałyśmy się na taki temat wystawy, było dla nas oczywiste, że do współpracy zaprosimy kobietę – mówiła druga z kuratorek, Magdalena Zięckowska-Tuchlińska.

– Wybrałyśmy białostoczankę, Edytę Urwanowicz. W jej ręce przekazałyśmy ponad 60 relacji, z których wybrała 20. Przefiltrowała je przez swoją wrażliwość i przygotowała prace malarskie na wielkoformatowych płótnach.

Kuratorki zaprosiły do współpracy przy przygotowywaniu wystawy przedstawicielki białostockich Sybiraczek. Panie: Teresa Borowska, Jolanta Hryniewicka, Wanda Kościuczuk, Janina Rutkowska i Barbara Sokólska przyjęły role Ambasadorek wystawy.

O tym projekcie opowiadała trzecia z kuratorek, Katarzyna Śliwowska, kierowniczka Działu Zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru.

– Przez cały czas powstawania wystawy czułyśmy ogromne wsparcie i pomoc ze strony Ambasadorek. Ich opowieści były dla nas inspiracją i motywacją do dalszego działania. Bez wątpienia bez obecności pań wystawa nie miałaby takiego kształtu. Za to wszystko pięknie paniom dziękujemy – mówiła Katarzyna Śliwowska.

– W imieniu własnym i wszystkich Sybiraków dziękuję za możliwość zobaczenia wystawy tak ściśle przedstawiającej nasze zesłańcze losy. Dziękuję kuratorkom wystawy, bo dzięki ich trosce i naszej współpracy powstało dzieło monumentalne, które do każdego przemawia. Autorka obrazów włożyła wiele serca i przemyśleń w swoje prace. Nawet cienka kreska zmusza, by stanąć przed obrazem i zastanowić się nad tym, co jest jądrem tej sprawy – mówiła Jolanta Hryniewicka, prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków.

– Jako kobiety najbardziej wzruszamy się matkami, zwłaszcza tymi, które miały małe dzieci. To my byliśmy tymi dziećmi. Dziś jesteśmy ludźmi w podeszłym wieku, ale ta trauma sybiracka, te wspomnienia – to wszystko w nas jest – mówiła Sybiraczka.

Jeszcze długo po zakończeniu oficjalnej części wieczoru goście Muzeum oglądali w skupieniu ekspozycję, słuchając kobiecych świadectw i kontemplując obrazy.

Wystawa trwa do 28 kwietnia 2024 roku, wstęp wolny. Zapraszamy!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep