Opowieści Jędrzeja Łukowskiego o wyprawie na koniec świata - Muzeum Pamięci Sybiru

2 grudnia 2022

Opowieści Jędrzeja Łukowskiego o wyprawie na koniec świata

„Witamy na Kołymie – złotym sercu Rosji” – tymi słowami rozpoczęliśmy podróż po terenach położonych na „końcu świata”, w którą zabrał nas Jędrzej Łukowski.

Przejdź do treści

To już trzecie spotkanie z naszego „podróżniczego” cyklu, którego tematyka oscyluje wokół dalekich terenów Syberii i Kazachstanu. Tym razem gościem Muzeum Pamięci Sybiru był pasjonat, podróżnik i organizator wypraw – Jędrzej Łukowski. Spędził on wiele miesięcy w wagonach Kolei Transsyberyjskiej, a podczas swoich wypraw dotarł do najdalszych zakątków Rosji.

W trakcie spotkania zatytułowanego „Wyprawa na koniec świata” Jędrzej Łukowski opowiadał o podróży Trasą Kołymską, z Magadanu do Jakucka, liczącą ponad 2000 km, wiodącą – jak sam określił – przez pustkę, w której głównym towarzyszem jest przyroda.

– Ma się poczucie, że ta przyroda jest wszechogarniająca, potężna, nieskończona, dzika. To są miejsca, gdzie człowiek jest naprawdę mały wobec bezkresu i potęgi przyrody – zaznaczył.

– Żeby jeździć Trasą Kołymską z Magadanu do Jakucka, wystarczy lepsza osobówka. Chyba że jest po roztopach, bo wtedy potrzebne jest auto terenowe. Natomiast jeśli chcemy odbić w bok i trafić na tereny dawnych łagrów, to najlepiej sprawdza się KAMAZ z napędem na cztery koła, z wysokim zawieszeniem – kontynuował Jędrzej Łukowski. Trzeba bowiem pamiętać, że Kołyma to nie tylko piękne okoliczności przyrody, ale też miejsce pamięci, na które składają się pozostałości kołymskich łagrów.

– Więźniowie, którzy docierali do Magadanu, wyruszali do kolejnych punktów obozowych rozmieszczonych wzdłuż Trasy Kołymskiej, czy gdzieś w górach Kołymy, pośrodku niczego. Tam, gdzie budowano drogę, bo droga była po to, żeby się dostać do terenów wydobycia złota, ołowiu, uranu i do tych obozów, które obsługiwały kopalnie – podkreślał.

Na koniec nie zabrakło pytań o szczegóły wypraw Jędrzeja Łukowskiego, czy też o to, czy ma nadzieję na wznowienie organizacji wyjazdów na Syberię. Odpowiedział krótko: „Tak za nimi tęsknię, że muszę w to wierzyć”.

Padło też pytanie do pracowników Muzeum Pamięci Sybiru: „Kiedy kolejne spotkania z cyklu?”. Niezmiernie cieszymy się, że tak przypadły Wam do gustu i mamy dobre wieści: następne odbędzie się już 19 stycznia 2023 r.!

Bilety dostępne pod linkiem:

https://bit.ly/3iy89h9

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep