Nowy „Eksponat Miesiąca” - Muzeum Pamięci Sybiru

1 sierpnia 2022

Nowy „Eksponat Miesiąca”

Możliwość kontaktu z bliskimi często umożliwia nam przetrwanie nawet najcięższych doświadczeń. Ale czy istniała szansa, by deportowani na Sybir mogli utrzymać jakikolwiek kontakt z częścią rodziny, która nie została wywieziona?

Przejdź do treści

Odpowiedź znali bohaterowie kolejnej edycji naszego cyklu „Eksponat Miesiąca”, rodzina Rzędzianów. Wincenty i Filomena Rzędzianowie (Żendzianowie) zostali wywiezieni w kwietniu 1940 roku ze wsi Sawino koło Tykocina razem z sześciorgiem dzieci: Jadwigą, Martą, Józefem, Dominikiem, Tadeuszem i Alfonsem. W kraju pozostali dwaj najstarsi synowie: Kazimierz oraz Piotr wraz z żoną Eugenią i synem Jerzym. Deportowani utrzymywali z nimi kontakt korespondencyjny. Do wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej między okupującymi Polskę III Rzeszą i Związkiem Sowieckim funkcjonowała oficjalnie poczta, choć okupanci cenzurowali listy. Od połowy roku 1944 ponownie możliwe było kierowanie korespondencji na tereny stopniowo zajmowane przez Armię Czerwoną.

Listy, które wysyłali z Bijska w Kraju Ałtajskim, oraz kolekcję fotografii wykonanych podczas pobytu na „nieludzkiej ziemi” będziemy mogli przez cały sierpień oglądać w Muzeum Pamięci Sybiru. Eksponaty przekazała do naszego Muzeum córka Józefa Rzędziana, Pani Ewa Krysztofiec.

Podczas prezentacji eksponatów towarzyszyli jej potomkowie Państwa Rzędzianów: Marzena Zielińska, Diana Małgorzata Sienkiewicz, Jarosław Babiński oraz Krzysztof Rzędzian. Dziękujemy Wam za piękną rodzinną historię i gotowość do wsparcia Muzeum w upamiętnieniu losu Sybiraków!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep