Nowa pracownia konserwatorska i specjalistyczne magazyny są już gotowe! - Muzeum Pamięci Sybiru

9 lutego 2021

Nowa pracownia konserwatorska i specjalistyczne magazyny są już gotowe!

W Muzeum Pamięci Sybiru powstała nowoczesna pracownia konserwatorska, przystosowana do prac głównie z obiektami na podłożu papierowym.

Przejdź do treści

Pracownia konserwatorska Muzeum Pamięci Sybiru składa się z dwóch części: suchej i mokrej. W pierwszej z nich, dzięki drobnym sprzętom takim jak kolorymetr, lampa do punktowania, lupa podświetlana, mikroskop czy pH-metr, można precyzyjnie zbadać stan zachowania obiektów i opracować ich dokumentację. Znajdują się tam również urządzenia, które umożliwiają zszywanie książek, utrwalanie kształtów grzbietów, prasowanie i prostowanie kart czy ścienianie skóry. 

W pracowni mokrej odbywają się prace wymagające użycia wody. Dzięki odpowiednim sprzętom możliwe są kąpiele zakwaszonych obiektów, uzupełnianie masą papierniczą, wzmacnianie strukturalne, prostowanie, a także dublaż i podklejenia. W pracowni mokrej znajduje się również dygestorium, pozwalające na bezpieczne prace z rozpuszczalnikami, substancjami toksycznymi i drażniącymi.

Oczyszczone i poddane konserwacji obiekty trafią do magazynów zbiorów, wyposażonych w nowoczesny system regałów przesuwnych z napędem elektrycznym. Dzięki funkcji łagodnego startu i zatrzymywania się obiekty są całkowicie bezpieczne podczas przesuwu. Z kolei system monitorowania przepływu prądu oraz fotokomórki zapewniają natychmiastowe zatrzymanie się regału w momencie, gdy na ich drodze znajdzie się użytkownik. Różnorodność regałów (regały na mapy, numizmaty, z siatkami do obrazów czy przestrzenią do zawieszania ubrań) sprawi, że każdy muzealny obiekt będzie miał tu swoje indywidualne miejsce. Warto podkreślić, że regały można też obsługiwać przy pomocy odpowiedniej aplikacji w telefonie, co daje m.in. możliwość automatycznego ich rozsunięcia o zaprogramowanej godzinie w celu dodatkowej wentylacji.

Łączny koszt wyposażenia pracowni konserwatorskiej oraz magazynów to 781 097,27 zł. 

Zrealizowano ze środków budżetu Miasta Białegostoku

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep