Nowa placówka naukowo-badawcza Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

16 września 2021

Nowa placówka naukowo-badawcza Muzeum Pamięci Sybiru

W samo południe nastąpiło powołanie Instytutu Badawczego im. Prezydenta Seweryna Nowakowskiego. Podpisy pod aktem założycielskim złożyli Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor Muzeum Wojciech Śleszyński i Krystyna Nowakowska, synowa Seweryna Nowakowskiego.

Przejdź do treści

„Mając na uwadze zachowanie pamięci o wkładzie Seweryna Nowakowskiego, Komisarza rządowego i Prezydenta Białegostoku w latach 1931-1939 w rozwój naszego miasta, a także o Jego śmierci z rąk Sowietów w czasie II wojny światowej, powołujemy do życia Instytut Badawczy Jego imienia” – tak brzmią pierwsze słowa aktu założycielskiego nowej placówki naukowo-badawczej, która została dziś utworzona w Muzeum Pamięci Sybiru.

Prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski w swoim wystąpieniu przedstawił sylwetkę Seweryna Nowakowskiego, podkreślił jego zasługi w rozwój miasta przed II wojną światową oraz podkreślił fakt, że po wkroczeniu wojsk sowieckich został on z białostoczanami, odmawiając wyjazdu z miasta pomimo próśb i sugestii.

Synowa Seweryna Nowakowskiego, pani Krystyna Nowakowska wyraziła ogromną radość z powstania Instytutu oraz Muzeum, które nazwała „ukoronowaniem pamięci” i „pomnikiem wszystkim pomordowanym na Wschodzie”.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, profesor Wojciech Śleszyński podkreślił, że instytut będzie miejscem dyskusji nad kwestiami historycznymi i współczesnymi oraz będzie naturalnym kontynuatorem badań i inicjatyw, które rozpoczął ostatni prezydent Białegostoku przed wojną.

Podpisy pod aktem założycielskim złożyli w samo południe Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor Muzeum Wojciech Śleszyński i Krystyna Nowakowska, synowa Seweryna Nowakowskiego. Celem Instytutu będzie nie tylko badanie i popularyzacja wiedzy o historii zesłań i deportacji obywateli polskich w głąb Rosji i Związku Sowieckiego, ale też prowadzenie otwartej dyskusji i dialogu między narodami wschodniej Europy.

Seweryn Nowakowski był politykiem i prawnikiem. W 1931 roku przybył do Białegostoku jako komisarz rządowy. Cztery lata później zwyciężył w wyborach samorządowych i objął stanowisko prezydenta miasta. Funkcję tę pełnił do wybuchu II wojny światowej. W tym czasie udało mu się doprowadzić do poprawy fatalnej sytuacji finansowej Białegostoku i zrealizować szereg inwestycji infrastrukturalnych, kluczowych dla rozwoju miasta. Wiele z nich realizowano z osobistej inicjatywy prezydenta Nowakowskiego. Pomimo sugestii i namów, we wrześniu 1939 roku odmówił opuszczenia Białegostoku, do końca dbając o miasto i jego mieszkańców. W październiku 1939 roku został aresztowany przez Sowietów i wszelki ślad po nim zaginął. Prawdopodobnie został wywieziony na wschód. „Zaciągamy dziś zobowiązanie, że zrobimy wszystko, aby dowiedzieć się, gdzie zginął prezydent Białegostoku” – zadeklarował na koniec swojego przemówienia dyrektor Muzeum Wojciech Śleszyński.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep