Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

6 maja 2022

Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Sybiru

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. dr hab. Wojciech Śleszyński z zespołem zaprasza na niepowtarzalną ścieżkę zwiedzania wystawy stałej i pokaz wyjątkowych obrazów. Tylko w tę noc!

Przejdź do treści

Nasze Muzeum w siedzibie przy ul. Węglowej działa dopiero niespełna osiem miesięcy, to zatem pierwsza Noc Muzeów, w której mamy okazję wziąć udział. Spotkajmy się zatem nocą, w sobotę 14 maja.

„W sowieckim piekle” – specjalna ścieżka tematyczna

Każdy z naszych Gości będzie miał okazję zapoznania się z muzealną ekspozycją w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika. Ścieżka tematyczna „W sowieckim piekle” została przygotowana w oparciu o naszą wystawę specjalnie na Noc Muzeów i będzie dostępna tylko w jej trakcie. Kolejne wejścia będą odbywać się wyłącznie w grupach wyruszających co kwadrans od 19:00 do 23:30 (ostatnie wejście).

Eksponat miesiąca – malarskie wspomnienia z nieludzkiej ziemi

Na tę noc przygotowaliśmy również premierę cyklu „Eksponat miesiąca”. Muzeum Pamięci Sybiru będzie co miesiąc prezentować kolejny obiekt z naszych wciąż rosnących zbiorów, których  – przynajmniej na razie – nie można zobaczyć na co dzień na wystawie stałej.

Premiera zobowiązuje, dlatego też nasz pierwszy „Eksponat miesiąca” będzie niezwykły –zaprezentujemy nigdy wcześniej niepokazywane w Polsce obrazy autorstwa Alicji Romany Edwards. Płótna przedstawiają sybirackie doświadczenia autorki, która jako dziecko została deportowana ze swoją rodziną z okolic Lwowa do Kazachstanu. Wydostała się z niego z Armią Andersa. Po ewakuacji wojska do Persji, młoda Alicja poznała amerykańskiego żołnierza, swojego przyszłego męża. Pani Edwards do dziś żyje i pracuje nad swoimi płótnami w Eureka, w amerykańskim stanie Montana.

Warto przypomnieć, że Muzeum cały czas przyjmuje dokumenty i pamiątki osobiste związane z Sybirem. Dziękujemy naszym dotychczasowym darczyńcom, Sybirakom i członkom ich rodzin, za wspaniałomyślność i zaufanie, bez którego nie moglibyśmy istnieć!

Polski Sybir przez lata i pokolenia – mapping

Korzystając z nocnej aury zaprezentujemy także mapping, wyświetlany na fasadzie budynku Muzeum od strony ulicy Poleskiej. Wszyscy, którzy w czasie Nocy Muzeów będą przechodzić koło naszej placówki, zobaczą poruszającą animację o tym, czym był i jest dla pokoleń Polaków Sybir. W oczekiwaniu na wejście na wystawę zachęcamy do spaceru wokół iluminowanego budynku, rozmowy z pracownikami Muzeum, wizyty w muzealnym sklepie.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Pamięci Sybiru

Sobota, 14 maja, godz. 19:00-1:00

Zapraszamy serdecznie!

Oficjalnym partnerem wydarzenia jest firma PGE Obrót S.A.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep