Międzynarodowy Peleton Pamięci - Muzeum Pamięci Sybiru

17 sierpnia 2023

Międzynarodowy Peleton Pamięci

Organizowany przez Muzeum Pamięci Sybiru Peleton Pamięci jest wydarzeniem o charakterze międzynarodowym, które w tym roku odbędzie się w Polsce, Litwie i Łotwie.

Przejdź do treści

Już w roku 2022 udział w białostockim Peletonie wzięli oprócz Polaków także Litwini reprezentujący Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy oraz Ukraińcy, zaś dzięki współpracy z czołowymi placówkami muzealnymi z krajów bałtyckich i Ukrainy w ramach Sieci Muzeów, naszą ideę podjęły kolejne miasta.

W sierpniu 2023 roku będziemy świadkami aż trzech odsłon Peletonu Pamięci: w Białymstoku i Wilnie oraz Rydze, gdzie przybierze on formę spaceru historycznego. Dobór miejsc na trasach wydarzeń wynika z wspólnego założenia – chęci uczczenia pamięci ofiar sowieckiego terroru – dla przykładu, w stolicy Litwy trasa przejazdu przebiegać będzie obok budynków więzienia na Łukiszkach, a zakończy się w kompleksie memorialnym Tuskulany.

Warto wspomnieć, że ofiary sowieckich represji zostaną w tym czasie upamiętnione również przez uczestników letniej szkoły historycznej Narodowego Muzeum Historii Mołdawii – placówki, która dołączyła w tym roku do grona instytucji skupionych w Sieci Muzeów.

  • Spacer historyczny w Rydze: 21 sierpnia 2023, godz. 11:00
  • Peleton Pamięci w Wilnie: 23 sierpnia 2023, godz. 14:00
  • Peleton Pamięci w Białymstoku: 26 sierpnia 2023, godz. 17:00

Zapraszamy do udziału we wszystkich trzech wydarzeniach, a szczególnie w białostockim Peletonie.

Czekamy nie tylko na rowerzystów, ale także użytkowników rolek i hulajnóg. Impreza nie ma charakteru zawodów sportowych – jest spokojnym przejazdem ulicami miasta.

Zapraszamy!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep