Międzynarodowa konferencja w Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

12 maja 2022

Międzynarodowa konferencja w Muzeum Pamięci Sybiru

W dniach 11-13 maja w Białymstoku odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa „Państwa poradzieckie w stosunkach międzynarodowych w latach 1991-2021”. Pierwszy dzień obrad miał miejsce w Muzeum Pamięci Sybiru

Przejdź do treści

Najlepsi specjaliści wyjaśniają nam ostatnie trzydzieści lat historii, odwołując się także do tragicznych wydarzeń, jakie mają dziś miejsce za nasza wschodnią granicą – mówi o konferencji prof. dr hab. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Muzeum jest współorganizatorem konferencji, obok Centrum Badań nad Obszarem Poradzieckim, Katedry Stosunków Międzynarodowych i Historii Współczesnej oraz Katedry Studiów Wschodnich Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

W trakcie pierwszego dnia obrad zgromadzeni w sali audiowizualnej Muzeum Pamięci Sybiru wysłuchali między innymi prelekcji dotyczących rozpadu Związku Sowieckiego, o ukraińskiej myśli geopolitycznej, ostatnim trzydziestoleciu w historii Gruzji czy badaniach społecznych na temat tęsknoty Rosjan za Związkiem Radzieckim. Mowa była także o relacjach handlowych, autorytaryzmie na Białorusi i ukraińskich twórcach.

Na drugi i trzeci dzień wystąpień oraz dyskusji konferencja przenosi się do budynków Uniwersytetu w Białymstoku. Wydarzenie zostanie zwieńczone w piątek 13 maja seminarium na temat geopolitycznych wyborów państw Europy Wschodniej.

Konferencja została dofinansowana ze środków Ministra Edukacji i Nauki – Program Doskonała Nauka – Wsparcie konferencji naukowych.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep