Konferencja, skupiająca badaczy zainteresowanych losami Polaków na Białorusi, odbywała się od 2017 r. w Grodnie. Z uwagi na stan stosunków polsko-białoruskich w 2021 r. przeprowadzono ją w Wilnie, a w tym roku znalazła przyjazną przestrzeń w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
W czasie uroczystej inauguracji spotkania w czwartek 3 listopada wystąpili: Jarosław Książek – były Konsul Generalny RP w Grodnie, abp Józef Guzdek, prof. Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Jan Malicki – dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Kietlińska – prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Marek Zaniewski – wiceprezes Związku Polaków na Białorusi.
W ciągu trzech dni naukowcy będą prezentować stan badań oraz dyskutować na takie tematy jak polityka władz carskich wobec Kościoła Katolickiego, strategia sowieckich represji antykatolickich czy Kościół Katolicki w polityce władz współczesnej Białorusi. Nie zabraknie prezentacji sylwetek zasłużonych duchownych katolickich oraz referatów na temat poszczególnych parafii i ich losów.
Z konferencją powiązane jest wydanie publikacji „Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI w. Tom VI” w ramach serii wydawniczej Bibliotheca Europae Orientalis.
Wydarzenie zorganizowali: Studium Europy Wschodniej UW, Związek Polaków na Białorusi oraz Muzeum Pamięci Sybiru.