Listopad w Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

31 października 2022

Listopad w Muzeum Pamięci Sybiru

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń organizowanych przez Muzeum Pamięci Sybiru w listopadzie.

Przejdź do treści

We wtorek 8.11 o godz. 10:00 zapraszamy chętnych na odsłonę kolejnego „Eksponatu miesiąca”. Listopadowy „Eksponat miesiąca” w Muzeum Pamięci Sybiru związany jest z historią rodziny Jasudowiczów. Tym razem prezentujemy losy osób, których sowiecki terror dotknął już po zakończeniu II wojny światowej. Janina Rutkowska z domu Jasudowicz urodziła się w roku 1940 i pierwsze lata życia spędziła w rodzinnym majątku Urniaże. W 1945 roku jej ojciec Jan Jasudowicz został aresztowany przez NKWD i skazany na 10 lat łagrów. Trzy lata później Sowieci deportowali Janinę wraz z trójką rodzeństwa i mamą Ludwiką. Ich dalsze losy będzie można poznać 8 listopada podczas spotkania z panią Janiną Rutkowską, gdy zaprezentujemy ofiarowane przez nią eksponaty. Wstęp wolny.

Z kolei w czwartek 17.11 o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie pt. “Zaczarowany Bajkał”. Gościem będzie Piotr Malczewski – znany fotograf i podróżnik. Razem z nim powędrujemy nad brzegi Bajkału, by odkryć tajemnice tego miejsca. Rozmowie na temat książki autorstwa Piotra Malczewskiego pt. “Bajkał. Opowieści o świętym morzu” towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć wykonanych w rejonie najgłębszego jeziora świata – Bajkału. Wstęp biletowany (bilet normalny: 10 zł, bilet ulgowy: 5 zł).

Bilety: https://bit.ly/3W9SLXD

Koniec miesiąca to kolejne wydarzenie organizowane w ramach cyklu „Dusza Sybiru”. We wtorek 22 listopada o godzinie 17.00 Muzeum zaprasza na spotkanie „Dusza Sybiru z perspektywy dziecka”. Profesor Krzysztof Czyżewski rozmawiać będzie z Jurgą Vile i Liną Itagaki, autorkami przejmującej książki graficznej „Syberyjskie haiku”. Ta skierowana do dzieci i młodzieży, ale interesująca także dla dorosłych publikacja, wydana przez sejneński Ośrodek Pogranicze, opowiada o deportacji na Syberię widzianej oczyma dziecka – małego Algisa. Razem z mamą, siostrą i ciocią został deportowany przez Sowietów z rodzimej Litwy w 1940 roku. Wszechobecne głód, przemoc i cierpienia pomagają mu przetrwać duch ukochanego gąsiorka, zastrzelonego przez sowieckiego żołnierza, oraz składane ze skrawków papieru origami, którego nauczyła go zafascynowana japońską kulturą ciocia. Wstęp na spotkanie – wolny.

Zapraszamy!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep