Kobiecy weekend w Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

22 lutego 2024

Kobiecy weekend w Muzeum Pamięci Sybiru

To już tradycja, że Muzeum Pamięci Sybiru przygotowuje specjalną ofertę dla kobiet z okazji ich święta. Sprawdźcie, co proponujemy na Dzień Kobiet 2024.

Przejdź do treści

W sobotę 9 marca o 10.45 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Tylko ból jest mój”. O ekspozycji i jej przesłaniu opowie Katarzyna Śliwowska, jedna z pomysłodawczyń i kuratorek wystawy. Wstęp wolny – bilety na oprowadzanie do odbioru w kasie Muzeum.

W niedzielę 10 marca o 9.45 nasz muzealny przewodnik oprowadzi zainteresowanych po wystawie stałej przygotowaną na tę okazję ścieżką „Kobiety na Sybirze”.

Kobiety towarzyszyły swym życiowym partnerom w drodze na zesłanie, katorgę już w XIX w. Dzieliły ich niedolę. Kobiety również uczestniczyły w powstaniach narodowych i wspierały walkę o odzyskanie niepodległości, za co również trafiały na Sybir.

Zmiana systemu politycznego w Rosji spowodowała represje stosowane na niespotykaną do tej pory skalę. Zbrodniczy w swym założeniu system komunistyczny sprawił, że pobyt na Sybirze dla wielu kobiet oznaczał nie tylko przymus ciężkiej, niewolniczej pracy za mniej niż skromne wynagrodzenie. Sybir oznaczał przede wszystkim udrękę, codzienne zdobywanie żywności, ciężką pracę, ale i odarcie z kobiecości, walkę o zachowanie godności i człowieczeństwa.

Kobiety – matki musiały zadbać nie tylko o podstawowe potrzeby swych dzieci, ale dbały również o zachowanie ich tożsamości narodowej.

Oprowadzanie okolicznościowe z okazji 8 marca ma na celu ukazanie losów kobiet, które trafiły na Sybir w XX w. jako deportowane, przesiedlane i łagierniczki w oparciu o fragmenty relacji.

Bilety na to specjalne zwiedzanie – w cenie 35 i 30 złotych – można kupić w kasie Muzeum lub przez internet na stronie bilety.sybir.bialystok.pl.

Dodatkowo przez cały weekend od piątku 8 marca do niedzieli 10 marca wszystkie panie, które kupią bilet na wystawę, będą mogły bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodnik.

Z kolei w naszym muzealnym sklepie na wszystkie panie czeka rabat w wysokości 20% na publikacje wydane przez Muzeum Pamięci Sybiru.

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum – samej lub z koleżanką, mamą albo córką!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep