Już tylko 4 dni do Peletonu Pamięci - Muzeum Pamięci Sybiru

23 sierpnia 2022

Już tylko 4 dni do Peletonu Pamięci

W sobotę 27 sierpnia o godzinie 17.00 spod siedziby Muzeum Pamięci Sybiru przy Węglowej 1 wyruszy Peleton Pamięci Ofiar Sowieckich Represji.

Przejdź do treści

O nowej formule tej inicjatywy mówili we wtorek 23 sierpnia na konferencji prasowej Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, profesor Wojciech Śleszyński, oraz Zastępca Prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. W spotkaniu z mediami wziął także udział Konsul Honorowy Republiki Litewskiej, Tomasz Kurciński.

– Chcemy podkreślić międzynarodowy wymiar zbrodni sowieckich – mówił profesor Śleszyński. – W tym roku zwracamy szczególną uwagę na Litwę. Jesteśmy zaszczyceni patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Republiki Litewskiej w Polsce, Eduardasa Borisovsa.

W Peletonie weźmie udział reprezentacja litewskiego Centrum Badań nad Ludobójstwem i Ruchem Oporu Mieszkańców Litwy, która to instytucja jest partnerem Muzeum Pamięci Sybiru.

– Peleton jest międzynarodowym wydarzeniem – podkreślał Przemysław Tuchliński. – Wpisuje się to w cele Muzeum Pamięci Sybiru, które ma być instytucją międzynarodowego formatu, opowiadającą o historii szeroko, w kontekście nie tylko kraju, ale i Europy Środkowo-Wschodniej. Peleton Pamięci Ofiar Represji Sowieckich to współczesna forma upamiętniania, do udziału w której zachęcamy wszystkich mieszkańców Białegostoku – mówił Zastępca Prezydenta.

– Każda inicjatywa przybliżająca pamięć jest godna pochwały i kontynuowania. Musimy pamiętać o krajach bałtyckich – podkreślił konsul Kurciński.

Peleton Pamięci Ofiar Sowieckich Represji wyruszy spod Muzeum Pamięci Sybiru 27 sierpnia (sobota) o godzinie 17.00. Zapraszamy wszystkich rowerzystów do udziału w przejeździe ulicami Białegostoku. Do zobaczenia!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep