Dziękujemy za Noc Muzeów 2022! - Muzeum Pamięci Sybiru

15 maja 2022

Dziękujemy za Noc Muzeów 2022!

Dziękujemy wszystkim zwiedzającym za wspaniałą Noc Muzeów 2022 w Muzeum Pamięci Sybiru!

Przejdź do treści

To była pierwsza (od weekendu otwarcia) taka noc w naszym muzeum. Przygotowaliśmy dla naszych gości specjalną ścieżkę zwiedzania, pokaz cyklu obrazów Alicji Romany Edwards oraz projekcje filmów i mapping.

Tej nocy otwarty był także sklep muzealny, w którym odwiedzający mogli skorzystać z naszej szerokiej oferty publikacji i pamiątek. Aż do ostatniego gościa działała także restauracja Mozaika.

Jak zapowiadaliśmy wcześniej, pierwszą grupę po wystawie stałej oprowadził Dyrektor Muzeum, profesor Wojciech Śleszyński. W swojej opowieści zwracał uwagę na to, jak aktualne – niestety – są znowu zjawiska, które przedstawiamy i wyjaśniamy na naszej wystawie: – Gdy kilka miesięcy temu otwieraliśmy muzeum, mówiliśmy o historii, o wydarzeniach sprzed 80 lat. Tymczasem historia nas dogania, te wydarzenia znów się dzieją – mówił. – Dziś dramatu deportacji w głąb Rosji doświadczają mieszkańcy Ukrainy.

Profesor podkreślał też fundamentalną rolę wspomnień i autentycznych relacji świadków historii na naszej wystawie stałej. Przypominał o naszym obowiązku pielęgnowania pamięci: – Jeśli mamy w rodzinie kogoś, kto przeżył Sybir, spiszmy relację – podkreślał profesor Śleszyński. Dokumenty zawsze zostaną, nawet jeśli są niedostępne w rosyjskim archiwum. Ale kiedy umiera Sybirak, tracimy to źródło bezpowrotnie – mówił.

Chętnych do zwiedzenia naszej wystawy stałej z przewodnikiem było tak dużo, że przekroczyliśmy pierwotne założenia. Zadecydowaliśmy o przedłużeniu zwiedzania i ostatnia grupa weszła na ekspozycję już po północy. Czekała na nią niespodzianka – także i jej przewodnikiem był profesor Śleszyński.

Łącznie w czasie dzisiejszej Nocy Muzeów odwiedziły nas 804 osoby. Dziękujemy wszystkim za wizytę!

Podziękowania kierujemy także do wszystkich pracowników Muzeum za ich wysiłek i zaangażowanie.

Oficjalnym partnerem Nocy Muzeów 2022 w Muzeum Pamięci Sybiru była Grupa PGE.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep