Do Muzeum trafiła lista 121 polskich ofiar Wielkiego Terroru - Muzeum Pamięci Sybiru

24 października 2022

Do Muzeum trafiła lista 121 polskich ofiar Wielkiego Terroru

Delegacja Muzeum Pamięci Sybiru wzięła udział w I Kongresie Archiwistów „Otwarte Społeczeństwo – Otwarte Archiwa”, który odbył się w Kazachstanie w dniach 18–21 października 2022 r.

Przejdź do treści

O swoich doświadczeniach i możliwościach współpracy międzynarodowej dyskutowali przedstawiciele licznych instytucji z Kazachstanu, Chin, Francji, Jordanii, Kirgistanu, Kolumbii, Korei Południowej, Polski, Rosji, Turcji, USA i Uzbekistanu.

Uczestnicy Kongresu odbyli serię wizyt studyjnych w kazachstańskich archiwach i muzeach. Szczególny wymiar miał pobyt w Muzeum Ofiar Represji Politycznych w Kazachstanie, które mieści się niedaleko Ałmaty, w miejscowości Żanałyk (Жаналык). W bezimiennych, zbiorowych mogiłach, pogrzebano tam tysiące ofiar Wielkiego Terroru, różnych narodowości. Polska delegacja, w skład której oprócz Muzeum Pamięci Sybiru wchodzili przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej, Instytutu Pileckiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej, otrzymała listę ustalonych ofiar narodowości polskiej pochowanych w tym miejscu. Spis 121 nazwisk wraz z krótkimi biogramami represjonowanych odebrał dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. dr hab. Wojciech Śleszyński. Analogiczną listę z ofiarami narodowości koreańskiej otrzymała delegacja z Korei Południowej.

I Kongres Archiwistów w Kazachstanie przeszedł do historii, ale nawiązane kontakty i pomysły na współpracę będą z pewnością procentować w przyszłości.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep