Zapraszamy: Niezwykłe życie Bronisława Piłsudskiego - Muzeum Pamięci Sybiru

15 maja 2023

Zapraszamy: Niezwykłe życie Bronisława Piłsudskiego

15 czerwca zapraszamy na kolejne spotkanie z cenionego przez publiczność cyklu, w którym gościmy twórców-podróżników!

Przejdź do treści

W Polsce Bronisław Piłsudski pamiętany jest jako starszy brat marszałka – Józefa Piłsudskiego. Tymczasem w świecie docenia się go jako badacza, który ocalił wiedzę o kulturze Ajnów.

Jego życiorys nadaje się na scenariusz filmu przygodowego. Był uczestnikiem spisku, który miał doprowadzić do zamachu na cara. Zdekonspirowany, został skazany na karę śmierci, którą potem zamieniono na katorgę i zsyłkę na Sachalin – wyspę na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Rosji.

Na zesłaniu Bronisław odkrył swoje naukowe powołanie. Badał dalekowschodnie ludy Ajnów, Gilaków, Oroków i Mangunów. Opracowywał słowniki ich języków, wykonał wiele fotografii oraz dokonał nagrań na wynalezionych przez Edisona woskowych wałkach.

Zamieszkał wśród Ajnów, związał się z Shinhinchou, z którą miał później syna Sukezō i córkę Kyō. Do dzisiaj w Japonii żyją jego potomkowie.

O jego niezwykłym życiu i pracy naukowej opowie Danuta Onyszkiewicz, antropolożka, fotografka i podróżniczka, a do tego… krewna bohatera spotkania. Nasza prelegentka jest prawnuczką Józefa Piłsudskiego.

Spotkaniu towarzyszyć będzie szczególna prezentacja: z Krakowa, z Polskiej Akademii Umiejętności, przyjedzie do nas album z oryginalnymi fotografiami wykonanymi przez Bronisława Piłsudskiego.

Zapraszamy w czwartek 15 czerwca o godzinie 18.00

Bilety (w cenie 10 i 15 złotych) do nabycia w kasach Muzeum oraz na naszej stronie internetowej. Można także dokonać rezerwacji biletu telefonicznie lub mailowo (+48 85 672 36 00, e-mail: bilety@sybir.bialystok.pl).

KLIKNIJ TUTAJ ————-> ABY KUPIĆ BILET

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep