Zapraszamy na opowieść o wędrówce przez zaśnieżoną Syberię - Muzeum Pamięci Sybiru

13 listopada 2023

Zapraszamy na opowieść o wędrówce przez zaśnieżoną Syberię

To będzie już ostatnie w tym roku spotkanie z podróżnikiem. Gościem Muzeum Pamięci Sybiru będzie Krzysztof Suchowierski, który przeszedł na nartach ponad pół tysiąca kilometrów po zamarzniętej rzece – Kołymie.

Przejdź do treści

Krzysztof Suchowierski, z zamiłowania podróżnik, jest z wykształcenia ratownikiem medycznym.

W 2013 roku wyruszył latem z rodzinnego miasta do Białegostoku na Syberii. Pokonał na rowerze blisko 9000 km. Zimą 2014 roku przejechał rowerem z południa na północ rosyjską republikę Sacha Jakucja. Owocem rowerowej wyprawy była książka „Rowerem przez mrozy Jakucji”. W 2016 roku, także zimą, przeszedł korytem zamarzniętej rzeki Kołyma blisko 560 km w temperaturach spadających do -50 stopni.

Tak sam pisze o tej ekspedycji:

Niezwykłe spotkania z mieszkańcami tych odległych terenów stały się oazą ciepła w mroźnym krajobrazie. Pomimo ekstremalnych warunków, w jakich przyszło im żyć, okazywali niezachwianą życzliwość, serdeczność i gotowość do niesienia pomocy. Lecz Kołyma to nie tylko rzeka. Jest również świadkiem burzliwej, mrocznej historii, symbolem cierpienia i miejscem, które pochłonęło miliony dusz w czeluściach bezlitosnego Gułagu – systemu obozów pracy. To właśnie ta kraina, gdzie drzewa niczym strażnicy przeszłości stoją nieruchomo, a ziemia skrywa sekrety niewyobrażalnych aktów okrucieństwa, stała się bezimiennym grobem dla tych, którzy zniknęli w cieniu stalinowskiego terroru.

Plakat informujący o spotkaniu z Krzysztofem Suchowierskim w Muzeum Pamięci Sybiru

Obie wyprawy Krzysztofa Suchowierskiego – i rowerowa, i piesza – zostały wyróżnione w kategorii „Wyczyn Roku” na prestiżowym Festiwalu „Kolosy” w Gdyni.

Zapraszamy na wieczór z opowieścią o wędrówce przez mrozy Syberii w czwartek 14 grudnia 2023 r. o godzinie 18.00.

Bilety dostępne są już w kasie Muzeum Pamięci Sybiru oraz na naszej stronie internetowej.

Kliknij TUTAJ, aby kupić bilet

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep