Wyprawa JednoŚladami Andersa – zapraszamy na spotkanie - Muzeum Pamięci Sybiru

25 kwietnia 2024

Wyprawa JednoŚladami Andersa – zapraszamy na spotkanie

W maju gośćmi Muzeum Pamięci Sybiru będą członkowie zespołu „Jednośladami Andersa”.

Przejdź do treści

Już 23 maja (czwartek) o godz. 18:00 odbędzie się kolejne z cyklu spotkanie z podróżnikami, pisarzami i ludźmi ciekawymi świata.

Tym razem gośćmi Muzeum Pamięci Sybiru będą członkowie zespołu „Jednośladami Andersa”, którzy w kilku grupach pokonali na rowerach niemal cały szlak, jaki przebyła Armia Andersa – z Kazachstanu przez Uzbekistan, Iran, Irak, Ziemię Świętą, Egipt, Włochy po Wlk. Brytanię.

Harcerska sztafeta rowerowa „JednoŚladami Andersa” została zorganizowana przez Fundację Światowe Jamboree, Związek Harcerstwa Polskiego i Stowarzyszenie Afryka Nowaka. Muzeum Pamięci Sybiru w ramach swojego patronatu wsparło organizatorów i uczestników merytorycznie – przeprowadziliśmy wykłady historyczne, dzięki którym poznali dokładnie szlak Armii Andersa i mogli świadomie zaplanować trasę. W trakcie przejazdu rowerzyści wielokrotnie kontaktowali się z nami, aby uzyskać informacje na temat przejeżdżanych miejsc.

Projekt „JednoŚladami Andersa” miał przypomnieć o szlaku armii, którą generał Władysław Anders sformował w 1941 roku z obywateli polskich przebywających na terenie ZSRS – wśród nich tysięcy Sybiraków. Razem z armią ewakuowały się tysiące cywilów – kobiet, dzieci i osób starszych. Dla nich wszystkich wędrówka z Armią Andersa była jedyną szansą na opuszczenie „sowieckiego piekła”.

Rowerzyści wystartowali na terytorium Kazachstanu w listopadzie 2022 roku. Do mety w Edynburgu (przy pomniku niedźwiedzia Wojtka) dojechali w lipcu 2023 roku.

Bilety do nabycia w kasie Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej 1 w Białymstoku i pod adresem: www.bilety.sybir.bialystok.pl

Zapraszamy!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep