Wojna w Ukrainie a idea "ruskiego miru". Raport - Muzeum Pamięci Sybiru

22 czerwca 2022

Wojna w Ukrainie a idea „ruskiego miru”. Raport

Prezentujemy raport zatytułowany „Wojna w Ukrainie a idea ruskiego miru” autorstwa prof. Wojciecha Śleszyńskiego. Jest to próba przystępnego objaśnienia genezy konfliktu w całej jej złożoności. Już teraz rozpoczynamy jednak prezentację skróconej wersji poszczególnych esejów składających się na ten tom. Co tydzień prezentować będziemy kolejne części raportu.

Przejdź do treści

Po czterech miesiącach bezwzględniej wojny trwającej za naszą wschodnią granicą wciąż nie możemy być pewni, jak zakończy się ten krwawy konflikt, rozpoczęty przez inwazję Federacji Rosyjskiej na niepodległą, suwerenną Ukrainę. Mamy jednak od początku pewność – na naszych oczach właśnie decyduje się przyszłość całej wschodniej Europy; trudno też mieć wątpliwość, że od rozstrzygnięcia tej wojny zależeć będą w dużej mierze losy całego świata.

Choć wielu obserwatorów zaskoczonych było tymi wydarzeniami – jeśli nie samą agresją rosyjską, to jej skalą i bezwzględnością najeźdźców – nie można stwierdzić, aby konflikt ów wziął się znikąd. Jest on przede wszystkim logiczną konsekwencją specyficznego rosyjskiego sposobu patrzenia na naszą rzeczywistość, który nazywany bywa „ruskim mirem”. „Mir” to po rosyjsku pokój, ale też świat, a zatem mówimy tu o uniwersalnym systemie, gwarantującym pokój na sposób rosyjski i zgodnie z interesami Kremla. Mieszkańcom Europy Wschodniej, którzy doświadczyli „dobrodziejstw” systemu moskiewskiego, nie trzeba specjalnie objaśniać obłudy tych założeń. Co szczególnie dziś istotne – w idei „ruskiego miru” nie ma miejsca na wolną Ukrainę. Czy jest miejsce na wolną Litwę, Łotwę, Estonię, wreszcie – Polskę? Oby pozostało to zagadnieniem czysto teoretycznym.

Raport zatytułowany Wojna w Ukrainie a idea „ruskiego miru” autorstwa prof. Wojciecha Śleszyńskiego to próba przystępnego objaśnienia genezy konfliktu w całej jej złożoności. Podstawowym jego założeniem jest przekonanie, że bez poznania meandrów rosyjskiej polityki historycznej – zarówno tej z czasów sowieckich, jak i tej dużo wcześniejszej, wykuwanej w samodzierżawnym państwie carów – nie sposób zrozumieć, o co dziś chodzi Putinowi i jego ekipie. Jest też wyrazem naszej nadziei, że przesłanie wolności, którego głównym orędownikiem na Wschodzie przez stulecia była Polska (z różnym, trzeba przyznać, powodzeniem), wydaje dziś owoce, których dowodem jest heroiczny opór Ukraińców i powszechna niezgoda na włączenie w postsowiecki system odbudowywany przez gospodarzy Kremla.

W całości raport ukaże się we wrześniu; będzie to bogato ilustrowana dwujęzyczna (polsko-angielska) publikacja.

Już teraz rozpoczynamy jednak prezentację skróconej wersji poszczególnych esejów składających się na ten tom. Kolejne artykuły ukazywać się będą co tydzień na naszej stronie internetowej.

Część pierwsza raportu:

Część druga:

Część trzecia:

Część czwarta:

Część piąta:

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep