Wizyta Anny Parmhagen w Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

11 sierpnia 2022

Wizyta Anny Parmhagen w Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru miało zaszczyt gościć Panią Annę Parmhagen, wnuczkę Adolfa Saranieckiego – Sybiraka, prawnika, sędziego, posła na Sejm I kadencji (1922-1927), członka Trybunału Stanu, prokuratora Sądu Apelacyjnego we Lwowie. 13 kwietnia 1940 roku Adolf Saraniecki z domu przy ul. św. Zofii 30 we Lwowie został deportowany do Kazachstanu wraz z żoną Wandą, córkami: Aldoną, Danutą i Ireną oraz matką Teofilą.

Przejdź do treści

Adolf Saraniecki po podpisaniu umowy Sikorski-Majski został powołany na stanowisko Delegata Ambasady Polskiej w Semipałatyńsku. Los polskich obywateli był dla niego tak ważny, że dobrowolnie zrezygnował z możliwości opuszczenia Związku Sowieckiego z Armią Andersa. Chciał pozostać z Polakami, którzy nie dostali tej szansy. 14 lipca 1942 roku został aresztowany przez NKWD i skazany za odmowę przyjęcia sowieckiego obywatelstwa. Został osadzony w więzieniu w Ałma-Acie, a następnie skazany na pobyt w obozie. Zmarł 14 lutego 1944 roku w łagrze w Marińsku. W 1946 roku do Polski powróciły jego żona i trzy córki. Los jego matki jest nieznany.

Podczas swojej poprzedniej wizyty w Białymstoku Pani Anna przekazała do zbiorów Muzeum niezwykłe pamiątki, które dziś mogła zobaczyć na wystawie stałej. Było to niezwykłe i wzruszające przeżycie. Dzisiejsza wizyta była też okazją do przekazania kolejnych cennych eksponatów.

Pani Anna zwiedzała Muzeum z mężem i krewnymi – potomkami Eugenii, siostry Adolfa Saranieckiego. Dzisiejsze spotkanie było niezwykłe również dlatego, że dzięki Muzeum rodziny mogły się odnaleźć i wspólnie odtwarzać historię swoich przodków.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep