Uroczystości z okazji 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę - Muzeum Pamięci Sybiru

17 września 2022

Uroczystości z okazji 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę

Przed pomnikiem poświęconym Bohaterskim Matkom Sybiraczkom odbyły się dzisiaj, w sobotę 17 września, oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych, hierarchów kościelnych i przedstawicieli wielu środowisk. Wybrzmiały ważne słowa o bohaterstwie, cierpieniu i historii, która się nie kończy, ale powraca z nowym obliczem.

Przejdź do treści

O godzinie 12.00 siedmioletni Janek Korolczuk, prawnuk Sybiraka Tadeusza Biendzio, uderzył w Dzwon Braci Józefa i Bronisława Piłsudskich, dając znak do rozpoczęcia uroczystości w dniu 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i zarazem Dnia Sybiraka. Ten sam dźwięk równo rok temu ogłosił oficjalne otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w jego siedzibie przy Węglowej 1.

– Kiedy rok temu uroczyście otwieraliśmy to wyjątkowe Muzeum, kierowała nami wszystkimi przemożna wola podkreślenia naszej więzi z losami tak wielu pokoleń Polaków, którzy doświadczyli rosyjskich, a później sowieckich represji – mówił w swoim wystąpieniu Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. – Pierwszą rocznicę tego wydarzenia obchodzimy w zupełnie innym świecie. Od lutego ta historia, którą opowiada nasze Muzeum, stała się wyjątkowo aktualnym kontekstem dla bieżących wydarzeń za nasza wschodnią granicą – dodał.

Prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków, Tadeusz Chwiedź, w swoim przemówieniu sięgnął do najdalszych sybirackich doświadczeń, wspominając konfederatów barskich, uczestników kolejnych powstań.

W obu wystąpieniach w czasie sobotniej uroczystości, zarówno Prezydenta Truskolaskiego, jak i prezesa Chwiedzia, pojawiły się słowa wyrażające podziw i szacunek wobec Matek-Sybiraczek: – Warto dziś pokłonić się przed heroizmem tych wspaniałych Polek, pamiętając, że wojna to nie tylko rzemiosło żołnierza. Uderza ona w całe rodziny, dlatego cichym bohaterem każdej wojny i okupacji pozostają właśnie niezłomne kobiety – mówił Prezydent Białegostoku.

Po przemówieniach modlitwę w intencji tych, którzy zesłanie na Sybir przypłacili życiem, odmówili duchowni kościołów rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Następnie u stóp pomnika miała miejsce ceremonia dekoracji sztandarów szkół, których poczty obecne były na uroczystości.

Uroczyste obchody Dnia Sybiraka pod Muzeum Pamięci Sybiru zakończył ceremoniał złożenia wieńców i wiązanek pod pomnikiem poświęconym Bohaterskim Matkom Sybiraczkom.

Jeszcze dziś, w sobotę 17 września, o godzinie 19.00 przed wejściem do Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się symboliczne zapalenie Światła Pamięci. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Białegostoku do udziału w tym niezwykłym wieczornym wydarzeniu.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep