Instalacja artystyczna stworzona przez Karolinę Mosiej-Zambrano, przy współpracy merytorycznej Pawła Kalisza, od kilku lat prezentowana jest przez nas w różnych miastach Polski. Pokazywaliśmy ją na białostockim Rynku Kościuszki, ale też w Poznaniu, Lublinie, Białowieży i Supraślu.
Instalacja składa się z obiektów wybranych w taki sposób, aby odpowiadały autentycznym przedmiotom zabieranym przez osoby deportowane, gdy zaskakiwała je informacja o natychmiastowym wyjeździe. „RzeczyViste”, metafora otwartej walizki, mieszczą w sobie dziecięce zabawki, przedmioty codziennego użytku, ubrania. Każdemu obiektowi towarzyszy tabliczka z informacjami o konkretnym Sybiraku lub Sybiraczce, do którego losów odnosi się przedmiot.





Wszędzie, gdzie jest wystawiana, instalacja budzi duże wrażenie, porusza emocje przechodniów i skłania do refleksji oraz rozmów z obecnymi przy niej pracownikami Muzeum Pamięci Sybiru. Nie inaczej było w kampusie Uniwersytetu Łódzkiego.
– Podchodziło do nas dużo studentów, pytali o Muzeum Pamięci Sybiru, o nasze sposoby docierania do szerszej publiczności. Instalacja jest tego dobrym przykładem – opowiada Ewelina Kamieńska z Muzeum Pamięci Sybiru. – Mówili nam, że „RzeczyViste” poruszają, dają do myślenia. Słyszeliśmy, jak głośno zastanawiali się: „Ciekawe, co ja bym zapakował”. Podchodziło także wielu pracowników naukowych, chwalili oryginalną formę, rozmawialiśmy z nimi o działalności Muzeum.



Instalację przyszli obejrzeć m.in. studenci dr. Wojciecha Marciniaka, kierownika Archiwum Sybiraków Uniwersytetu Łódzkiego. Na obecność pracowników Muzeum Pamięci Sybiru zwrócił uwagę także profesor Albin Głowacki, który przewodzi Radzie Muzeum, a na co dzień jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego.
Nauczyciel jednego z łódzkich liceów przyprowadził swoją klasę w ramach lekcji.
Instalacja „RzeczyViste” prezentowana będzie tego lata w kolejnych polskich miastach. 17 czerwca będzie można ją zobaczyć na placu Krasińskich w Warszawie, 2 lipca na placu przy Katedrze Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie, a 5 sierpnia w Parku Solidarności w Ełku.