Rozpoczęliśmy cykl warsztatów malowania portretu - Muzeum Pamięci Sybiru

25 marca 2024

Rozpoczęliśmy cykl warsztatów malowania portretu

Pierwszy z trzech warsztatów przygotowanych przez malarza Pawła Matyszewskiego zgromadził młodzież zainteresowaną twórczym rozwojem i otwartą na spotkanie z dziedzictwem Sybiru.

Przejdź do treści

Cykl zajęć powiązany jest z trwającą jeszcze w kwietniu wystawą „Tylko ból jest mój”. Ekspozycja jest opowieścią o kobiecym doświadczeniu Sybiru i składa się z wybranych przez kuratorki fragmentów relacji świadków historii oraz artystycznych interpretacji tych opowieści w formie wielkoformatowych obrazów namalowanych przez Edytę Urwanowicz.

– Muzeum Pamięci Sybiru nie jest tylko i wyłącznie muzeum historycznym, jest tu także miejsce na sztukę – mówi jedna z kuratorek wystawy i pomysłodawczyń warsztatów, dr Karolina Mosiej-Zambrano. – Przez sztukę można pokazywać historię, udowodniłyśmy to, tworząc wystawę „Tylko ból jest mój”. Dlatego też zależało nam, aby wśród wydarzeń towarzyszących ekspozycji pojawiła się propozycja związana z procesem tworzenia – tłumaczy muzealniczka.

– Dzięki temu wystawa jest dynamiczna, żywa, a stworzone w ramach warsztatów obrazy zostaną wyeksponowane w przestrzeni muzeum przy okazji finisażu wystawy czasowej – zapewnia dr Mosiej-Zambrano.

W sobotę 23 marca odbyły się pierwsze warsztaty z trzech zaplanowanych w cyklu przez Pawła Matyszewskiego.

Malarz pochodzi z Białegostoku. Ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2009 roku w pracowni Piotra C. Kowalskiego. Pokazywał swoje prace – obrazy i rzeźby – na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Jest laureatem licznych nagród artystycznych i stypendiów.

Zajęcia w Muzeum Pamięci Sybiru Matyszewski zaczął od wyjaśnienia – wspólnie z dr Karoliną Mosiej-Zambrano – na czym polegają role kuratora i artysty w procesie twórczym. Młodzież miała okazję także zapoznać się z historią portretu.

Następnie przyszedł czas na obejrzenie – w towarzystwie kuratorki – wystawy „Tylko ból jest mój” oraz zapoznane się z dużym zbiorem fotografii portretowych kobiet – Sybiraczek, jaki mamy w naszych zasobach. Każdy z uczestników warsztatów wybrał sobie jedną z fotografii jako podstawę do swojego obrazu.

– Będziemy eksplorować różnorodne techniki malarskie, szczególnie skupiając się na możliwościach, jakie dają farby akrylowe. Nauczymy się tworzyć gradienty, zacieki, odbicia włosów. Dowiecie się, jak namalować niebo, pleśń lub mech – zapowiadał jeszcze przed rozpoczęciem warsztatów Paweł Matyszewski.

Prowadzący zajęcia zaprezentował młodzieży podstawowe techniki wykorzystywania farb akrylowych i po tak rozbudowanym wstępie przystąpiono do pracy nad płótnami.

Na kolejnych dwóch spotkaniach uczestnicy i uczestniczki będą kontynuować prace nad swoimi projektami pod okiem profesjonalisty.

– Większość dotychczasowych warsztatów artystycznych oparta była na wiedzy dotyczącej techniki malarstwa akrylowego i jego szerokiego zastosowania. Temat był bardziej związany z abstrakcją i emocjami zapisanymi kolorem i sposobem malowania. Te warsztaty są wyjątkowe, bo wykorzystujemy autentyczne świadectwa i fotografie – mówił artysta.

– Prace postępowały bardzo sprawnie, zakładałem, że na pierwszych zajęciach obejrzymy prezentację przykładów dzieł artystycznych czerpiących z fotografii i portretu, obejrzymy wystawę i archiwalne fotografie Sybiraczek. Udało nam się wybrać fotografie będące inspiracją do przyszłych obrazów. Młodzież zaczęła szkicować i malować. Już teraz widać, że obrazy będą bardzo różne, bo każdy ma inną wrażliwość, jest różnorodna kolorystyka i sposób malowania, jestem bardzo ciekaw końcowego efektu – powiedział Paweł Matyszewski po pierwszym spotkaniu z uczestnikami warsztatów.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep