Pamięć Sybiru. (Nie)łatwe sąsiedztwo – trudne tematy w przekazie przewodnickim - Muzeum Pamięci Sybiru

9 lutego 2024

Pamięć Sybiru. (Nie)łatwe sąsiedztwo – trudne tematy w przekazie przewodnickim

„(Nie)łatwe sąsiedztwo” to hasło przewodnie XIII edycji Ogólnopolskiego Forum Przewodników Turystycznych w Białymstoku. Uroczyste otwarcie Forum odbyło się Muzeum Pamięci Sybiru.

Przejdź do treści

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki oraz wojewoda podlaski, dr Jacek Brzozowski, który uroczyście wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym w pracy społecznej na rzecz turystyki i krajoznawstwa przewodnikom PTTK.

Jak podkreślił dyrektor muzeum prof. Wojciech Śleszyński: „To także Wasze muzeum, a my stanowimy wspólnotę. Bez Waszej pracy nasza nie byłaby tak owocna”.

Jako przewodnicy, mają Państwo okazję na co dzień mierzyć się z problemem popularyzacji historii – mówił wojewoda. – Popularyzacja zaś to umiejętność dotarcia do odbiorcy przy jednoczesnym zachowaniu wierności faktom naukowym. Jest to najtrudniejsze z zadań, jakie można przed sobą postawić – zadanie wymagające znakomitego warsztatu, a przy tym pasji i talentu – dodał.

Głównym założeniem przedsięwzięcia organizowanego przez PTTK jest integracja polskich przewodników turystycznych, a także poszerzenie kompetencji poprzez wymianę doświadczeń. W tym roku uczestnicy zastanawiali się nad zagadnieniami współżycia ludzi różnych kultur i narodowości. Część Forum stanowią warsztaty i wykłady. Swój referat wygłosiła m.in. dr Karolina Mosiej-Zambrano z Muzeum Pamięci Sybiru. Poruszyła istotne kwestie związane z ekspozycją trudnych tematów historycznych, szczególnie związanych z tragedią Sybiru.

Na zakończenie przewodnicy zwiedzili wystawę stałą oraz wzięli udział w „Świetle Pamięci” w ramach obchodów 84. rocznicy pierwszej masowej deportacji.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep