Otwieramy drugi rok działalności prestiżowym wyróżnieniem - Muzeum Pamięci Sybiru

28 września 2022

Otwieramy drugi rok działalności prestiżowym wyróżnieniem

Jury najważniejszego w polskim muzealnictwie konkursu Sybilla uznało wystawę stałą Muzeum Pamięci Sybiru za jedną z trzech najlepszych ekspozycji stałych otwartych w 2021 roku. To doskonałe podsumowanie pierwszego roku działalności Muzeum, otwartego 17 września 2021 roku przy Węglowej 1.

Przejdź do treści

W poniedziałek 26 września na uroczystej gali w Muzeum Narodowym w Warszawie dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, profesor Wojciech Śleszyński, odebrał wyróżnienie dla białostockiej placówki. Jest ono docenieniem wysokiej wartości merytorycznej, artystycznej i edukacyjnej ekspozycji stałej Muzeum Pamięci Sybiru.

– Wyróżnienie naszej wystawy stałej dowodzi, że Muzeum Pamięci Sybiru reprezentuje najwyższy poziom nowoczesnego muzealnictwa – mówi prof. Śleszyński. – To zasługa całego zespołu Muzeum, ludzi, którzy z wielkim zaangażowaniem przez kilka lat pracowali nad koncepcją i realizacją wystawy – przyznaje dyrektor.

To niejedyne wyróżnienie, jakie otrzymało Muzeum Pamięci Sybiru w pierwszą rocznicę swojej działalności. 18 września na gali Wydarzenie Historyczne Roku dostrzeżone i wyróżnione zostało ważne wydarzenie, jakim dla Białegostoku i całej Polski było otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru 17 września 2021 roku. Działalność Muzeum doceniła także kapituła konkursu Podlaska Marka Roku, która w maju 2022 r. przyznała nam nagrodę w kategorii Społeczeństwo.

W ciągu pierwszego roku działalności Muzeum Pamięci Sybiru odwiedziło 40 tysięcy gości, mimo że kilka miesięcy przypadło na obostrzenia covidowe ograniczające działalność instytucji kultury.

Dodatkową propozycją dla zwiedzających stał się cykl „Eksponat miesiąca”. Co miesiąc z magazynów Muzeum Pamięci Sybiru wybierane są eksponaty związane z historią konkretnej rodziny, która przekazała muzeum swoje pamiątki. Darczyńcy uczestniczą w otwarciu wystawy czasowej i dzielą się opowieściami o swoich bliskich i ich losach.

Muzeum cały czas prowadzi intensywną działalność edukacyjną skierowaną do wszystkich grup wiekowych – chociaż wystawa stała przygotowana jest dla gości powyżej 12 roku życia, Muzeum opracowało odpowiednie zajęcia nawet dla najmłodszych uczniów, z klas I-III. Przez pierwszy rok sprzedało się 1450 biletów na zajęcia edukacyjne. Muzealni edukatorzy zrealizowali 101 warsztatów i ścieżek edukacyjnych. Wśród uczestników naszych zajęć znaleźli się także uczniowie z Wielkiej Brytanii – pracownicy Muzeum prowadzili dla nich lekcje zarówno na żywo, jak i on-line.

Muzeum Pamięci Sybiru włączyło się także w działania edukacyjne na rzecz społeczności ukraińskich uchodźców. „Wspólne dziedzictwo wolności – razem dla Ukrainy” to inicjatywa, na którą składają się warsztaty dla polskiej i ukraińskiej młodzieży oraz specjalnie opracowana ścieżka zwiedzania wystawy stałej, dzięki której goście poznają wspólne dla narodów Europy Środkowo-Wschodniej doświadczenie rosyjskich i sowieckich represji.

Muzeum Pamięci Sybiru cały czas rozwija się jako instytucja naukowa i badawcza. W ciągu mijającego roku nawiązaliśmy szereg naukowych kontaktów w Polsce i na świecie, dzięki czemu realizowana jest misja Muzeum, w tym zbieranie i opracowywanie świadectw Sybiraków i ich potomków rozproszonych na wszystkich kontynentach. W czerwcu w siedzibie Muzeum powołano Polsko-Kazachstańską Komisję Historyczną; jej kolejne posiedzenie odbędzie się w październiku 2022 r. w Ałmaty.

Dzięki umowom o współpracy podpisanym ze Związkiem Polaków w Kazachstanie, Państwowym Archiwum Obwodu Pawłodarskiego w Pawłodarze, Instytutem Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu w Ałmaty dla muzealnych naukowców otworzyły się nowe perspektywy badawcze. To bardzo istotne w chwili, gdy ze względu na sytuację polityczną zamknęły się dla nas archiwa i instytucje rosyjskie.

Muzeum Pamięci Sybiru podjęło także współpracę z wileńskim Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy. Pracownicy tej instytucji przyjechali do Białegostoku na wizytę studyjną, aby poznać jedno z najnowocześniejszych w Polsce muzeów historycznych. W sierpniu wspólnie zorganizowaliśmy Peleton Pamięci, w którym uczestniczyła litewska delegacja z dyrektorem, dr. Arunasem Bubnysem.

Ta inicjatywa, łącząca sport i upamiętnienie ofiar sowieckich represji, w 2022 r. zgromadziła rekordową liczbę 150 uczestników – od mieszkańców Białegostoku po gości z innych miast Polski, z Litwy i Ukrainy.

Ważnym elementem działalności Muzeum Pamięci Sybiru jest wydawanie publikacji naukowych i popularnonaukowych. W pierwszym roku od otwarcia Muzeum wydało dwutomowe wspomnienia Sybiraka Stanisława Kubali i kolejny numer czasopisma „Sybir”. Cieszący się uznaniem specjalistów i popularnością wśród gości Muzeum katalog wystawy stałej – dostępny dotąd w językach polskim, angielskim i rosyjskim, przygotowywany jest w kolejnych wersjach językowych. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie Muzeum Pamięci Sybiru wśród zagranicznych gości.

W kolejny rok działalności w swojej siedzibie przy Węglowej 1 w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru wchodzi z ambitnymi planami badawczymi, wystawienniczymi i edukacyjnymi. Już w październiku zainaugurowany zostanie cykl spotkań z podróżnikami, zaproponujemy także niebanalne spotkanie z muzyką. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i naszych mediów społecznościowych.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep