Otwarcie 17.09.2021

17 września 2021 roku odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru. Oprócz oficjalnych piątkowych uroczystości, w planach są również dwa dni wypełnione wydarzeniami.

Przejdź do treści

Szanowni Państwo,

17 września 2021 roku uroczyście otworzy swe podwoje Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum tworzone z myślą o Was i dla Was. Będzie to zarówno miejsce pamięci o tych, którzy na zawsze pozostali na „nieludzkiej ziemi”, jak i tych, którzy przeżyli, zostawiając tam swoje cierpienie, zdrowie i wspomnienia dramatycznego dzieciństwa.

W oficjalnej części uroczystości otwarcia udział wezmą nie tylko najwyższe władze państwowe i samorządowe, ale też Sybiracy z całego świata.

Wszystkich zaprosimy na wieczorną iluminację pt. „Doświadczenie Sybiru”, która zostanie wyświetlona na budynku Muzeum Pamięci Sybiru.

W sobotę 18 września jako pierwsi, przekroczycie Państwo gościnne progi Muzeum Pamięci Sybiru i zobaczycie wystawę główną, przygotowywaną specjalnie na tę chwilę przez ostatnie trzy lata. Po ekspozycji oprowadzą Was certyfikowani przewodnicy. Do Państwa dyspozycji będą także audioprzewodniki, a dla najmłodszych – tablety z edukacyjnymi grami i quizami. Na ten dzień zaplanowaliśmy także rodzinny Piknik historyczny, podczas którego na placu przy Muzeum zaprezentują się najlepsze grupy rekonstrukcyjne z całego kraju, wyposażone w mundury i uzbrojenie z różnych epok historycznych.

Z kolei w niedzielny poranek 19 września zapraszamy Państwa na Śniadanie Kresowe, podczas którego lokalni restauratorzy będą serwować dania kuchni kresowej.

Tego dnia ulicami osiedla Wygoda przejedzie Peleton Pamięci, w czasie którego uczestnicy odkryją ostatnie ślady przedwojennej przeszłości dzielnicy. Peleton poprowadzą cykliści na oryginalnych rowerach z lat 20. i 30. XX wieku.

Na zakończenie rajdu odbędzie się pokaz zabytkowych rowerów i mody retro. W naszym Parku Pamięci stanie też wystawa pt. „Niepodległa”, której towarzyszyć będą warsztaty i animacje rodzinne.

Bilety na zwiedzanie wystawy głównej w dniach 18–19 września 2021 r. będzie można kupić już w sierpniu 2021 r.

Wstęp na wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Masz pytania?

85 672 36 01

poniedziałek – piątek: 7:30-15:30

sekretariat@sybir.bialystok.pl

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru. Wejdź do sklepu